Česká opozícia sa dohodla, že sa dohodne

Žiadajú prezidenta Miloša Zemana, aby poveril zostavením kabinetu lídra SPOLU Petra Fialu, ktorého koalícia zvíťazila vo voľbách. V memorande prisľúbili spoluprácu a to, že zatiaľ nebudú rokovať s inými stranami, informoval server iDNES.cz.

„Obe demokratické koalície majú v snemovni väčšinu a majú teda šancu zostaviť väčšinovú vládu,“ povedal ešte pred rokovaním kandidát SPOLU na premiéra Petr Fiala.

Predseda Českej pirátskej strany Ivan Bartoš a líder hnutia Starostovia a nezávislí (STAN) Vít Rakušan chcú rokovať o vzniku vlády a budú „ladiť“ spoločný postup, informuje server iDnes.cz. Podľa Rakušana bude ich koalícia rešpektovať, že SPOLU bolo vo voľbách úspešnejšie.

ČR voľbyČR21 parlamentné voľby výsledky víťaz Čítajte viac Mohutný obrat: SPOLU porazilo Babiša a vyhralo voľby o 35-tisíc hlasov

„Chcem poďakovať voličom za takto silný mandát. Okrem pocitu radosti cítime tiež záväzok a hodláme dodržať sľub, ktorý sme dali pred voľbami. Teda, že túto krajinu dáme do poriadku,“ vyhlásil Fiala, predseda strany ODS, ktorá vytvorila koalíciu SPOLU so stranami TOP 09 a KDU-ČSL.

Fiala súčasne potvrdil, že s hnutím ANO ani s populistickou stranou SPD, ktorá sa do parlamentu dostala ako posledná, štvrtá strana, rokovať nebudú. „Nepripadá do úvahy,“ konštatoval tiež podpredseda ODS Zbyněk Stanjura.

Hladík posiela ANO na striedačku

Podľa podpredsedu KDU-ČSL Petra Hladíka by ANO malo ísť „na striedačku“. Predseda KDU-ČSL Marian Jurečka očakáva, že prezident Miloš Zeman v nasledujúcich dňoch – po avizovanom nedeľňajšom stretnutí so šéfom ANO a doterajším premiérom Andrejom Babišom – prijme aj predsedov ostatných strán, najmä Fialu.

ČR voľbyČR21 parlamentné voľby výsledky priebežné Čítajte viac Ja a šéf snemovne? Smiešne, pre mňa je to peklo, reagoval Babiš

Otázkou je, koho prezident Zeman poverí zostavením nového kabinetu. Opakovane totiž povedal, že volebné koalície považuje za podvod na voličoch a poverí lídra najsilnejšej parlamentnej strany. ODS, ľudovci a TOP 09 chcú mať

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne