Ignacio Anaya García: Pred 124 rokmi sa narodil vynálezca jedla Nachos (video)

  • aktualizované 15. augusta, 16:54

Google Doodle si vo štvrtok 15. augusta pripomína 124. narodeniny vynálezcu jedného z najznámejších jedál známych aj ako nachos.

Čo je nachos?

Nachos patrí medzi populárne mexické jedlo, ktoré tvoria pokrájané kukuričné tortilly. Pôvodne boli servírované so syrom a papričkami jalapenos. Postupným vývojom sa recept obmieňal a modernejšie variácie sa plnia fazuľou, mletým mäsom či rôznymi druhmi zeleniny.

Kukuričné nachos je možné podávať s rôznymi druhmi omáčok, najčastejšie sa stretneme so syrovou alebo aj s pestrými variáciami rajčinovej salsy.

História nachos

Autorom receptu je Ignacio Anaya García, ktorého v reštaurácii v mexickom meste Piedras Negras prezvývali „Nacho“.  O pôvode vzniku známej pochúťky existuje niekoľko verzií. Podľa tej najčastejšej sa hovorí, že vedúci kuchyne Ignacio pripravil kukuričné trojuholníky pre skupinu manželiek amerických vojakov.

Vraví sa, že kuchár García nemal k dispozícii dostatok surovín, tak pokrájal tortilly na trojuholníky, opražil ich, posypal syrom a papričkami a podával.

Rýchle jedlo zožalo u žien úspech a pri otázke, ako sa špecialita volá,  vedúci kuchyne v reštaurácii odpovedal, že je to Nachova špecialita, od čoho si odvodili skrátený názov nachos.

[embedded content]

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne