Iránske lode sa pokúsili blokovať britský tanker, odradila ich Fregata HMS Montrose

Iránske lode sa blízko Perzského zálivu pokúšali zabrániť v ceste britskému tankeru, odradila ich však loď britského námorníctva, ktorá ho sprevádzala. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na hovorcu britskej vlády.

Iránske plavidlá poslúchli varovanie

Fregata HMS Montrose podľa jeho slov zaujala pozíciu medzi tromi loďami a tankerom British Heritage a následne iránske plavidlá varovala. Konanie iránskych lodí bolo v „rozpore s medzinárodným právom“, skonštatoval hovorca a vyzval iránske úrady na deeskaláciu napätia v regióne.

Podľa správ amerických médií, ktoré citovali amerických predstaviteľov, lode pravdepodobne patrili iránskym Revolučným gardám a k tankeru sa priblížili, keď prechádzal zo zálivu do Hormuzského prielivu. Zbrane na fregate boli na ne údajne namierené, keď ich vyzval, aby sa stiahli. Iránske plavidlá varovanie poslúchli, a tak sa incident zaobišiel bez streľby.

Zadržanie supertankera blízko Gibraltáru

Irán v ostatných dňoch hrozil odvetou za zadržanie jedného z jeho supertankerov blízko Gibraltáru. Minulý týždeň plavidlo zadržali tamojšie úrady spolu s britským Kráľovským námorníctvom pre podozrenie, že prevážal ropu do Sýrie a porušil tak sankcie, ktoré Európska únia uvalila na Damask.

Bývalý líder iránskych Revolučných gárd Mohsen Rezáí sa v tejto súvislosti vyjadril, že by mal Irán reagovať tak, že zadrží jeden z britských tankerov, kým zadržiavanú loď neprepustia. Teherán si tiež pre zadržanie tankera, ktoré nazval „formou pirátstva“, predvolal britského veľvyslanca.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne