Koalícia sa v parlamente k opozícii zachovala ako Smer za Fica, Matovič to vtedy volal návratom mečiarizmu

Návrat mečiarizmu a gumovanie ústavy. Keď sa vládna koalícia Smeru, SNS a Mosta-Híd v roku 2016, pár mesiacov po svojom nástupe, uviedla blokovaním mimoriadnych schôdzí, na ktorých mali odvolávať premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, vtedajšia opozícia nešetrila kritikou.

„Vraciame sa do minulého tisícročia, do čias mečiarizmu, možno ešte horšie,“ vyhlasoval súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO). „Mečiar si to, čo si dovoľuje Andrej Danko, nikdy nedovolil. Pán Danko si zrejme neprečítal ústavu. Vláda sa zodpovedá Národnej rade, nie opačne. Danko robí z parlamentu rohožku Roberta Fica.“

Koalícia vtedy na otvorenie schôdze dodala len pár poslancov a od opozičných strán žiadala, aby boli v sále do nohy všetci ich poslanci. Parlament je uznášaniaschopný, len ak sa prezentuje 76 poslancov.

Od SaS, OĽaNO a hnutia Sme rodina vtedajší vládni poslanci dokonca žiadali, aby si zaistili aj hlasy od Kotlebu. „Kto odkomunikoval s Kotlebom, že jeho strana dostane šesť podpredsedníckych postov vo výboroch? Keď vedeli vtedy komunikovať, Sulík sa vie s Kotlebom stretnúť aj v Maďarsku, môžu to spraviť aj teraz,“ hovoril predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál.

Úplne rovnaká situácia, aká sa odohrala v parlamente takmer presne pred štyrmi rokmi, sa zopakovala aj teraz – pri novej vládnej zostave.

Video: Vysvetlenie lídrov koaličných klubov

Šipoš: Bolo to symbolické gesto

Vo štvrtok 23. júla mala Národná rada o desiatej dopoludnia začať mimoriadnu schôdzu, na ktorej chceli opoziční poslanci odvolávať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top