Konvoj amerických vojakov v Afganistane zasiahla bomba na ceste, k útoku sa prihlásil Taliban

KÁBUL 9. apríla (WebNoviny.sk) – Traja americkí vojaci a jeden staviteľ zomreli, keď ich konvoj neďaleko americkej leteckej základne Bagram zasiahla bomba na ceste.

Informovali o tom americké ozbrojené sily a misia NATO Rozhodná podpora v Afganistane s tým, že ďalší traja vojaci pri výbuchu utrpeli zranenia.

Ako uviedli v stanovisku, zranených evakuovali a poskytli im lekársku starostlivosť. Mená zosnulých vojakov zverejnia, až keď o ich úmrtí upovedomia ich rodiny.

K útoku sa prihlásil Taliban

K útoku sa prihlásilo militantné hnutie Taliban. Podľa jeho vyhlásenia jeden z jeho samovražedných atentátnikov odpálil pri základni auto naplnené výbušninami. Protichodné tvrdenia o incidente sa dosiaľ nepodarilo zosúladiť, uvádza agentúra AP.

Miestni predstavitelia informovali, že pri zmätku, ktorý vypukol po útoku na konvoj, zomrelo najmenej päť afganských civilistov.

Štyria boli okoloidúci a piaty bol vodič auta, ktoré bolo v tom čase na ceste, uviedol policajný náčelník okresu Bagram. Podľa šéfa správy okresu americkí vojaci okamžite po výbuchu spustili paľbu.

Podpora afganských síl

Úmrtím vojakov stúpol počet obetí na strane americkej armády v Afganistane v tomto roku už na sedem. V krajine sa nachádza okolo 14-tisíc amerických vojakov, ktorí podporujú afganské sily na dvoch frontoch – v boji proti militantnému Talibanu, ktorý momentálne ovláda takmer polovicu krajiny, ako aj extrémistickej organizácii Islamský štát.

Jej odnož sa usiluje upevniť svoje postavenie v Afganistane aj napriek porážke, ktorú utrpeli jej bojovníci v Iraku a Sýrii. Vlani zomrelo v Afganistane 13 členov amerických ozbrojených síl.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne