Kvôli nedostatku mikročipov sa bude celosvetovo vyrábať o 7-9 miliónov menej vozidiel.

Asi nemusím veľa písať o tom, že kvôli nedostatku mikročipov sú dlhšie čakacie doby na nové vozidlá. Kvôli nedostatku mikročipov však do konca roka 2021 môže byť celosvetovo vyrobených o 7 až 9 miliónov vozidiel menej. Uvádza sa to v štúdii poradenskej spoločnosti Boston Consulting Group.

V prvom štvrťroku tohto roka sa znížil počet vyrobených vozidiel o 1,4-milióna kusov. V druhom štvrťroku sa znížila produkcia o 2,6-milióna kusov.

V prvom polroku 2021 znížili výrobu predovšetkým tieto spoločnosti: Ford – o 700 tisíc kusov, Stellantis (Chrysler, Citroen, Dodge, Fiat, Jeep, Peugeot, Opel atď.) – o takmer 600 tisíc a Renault -Nissan -Mitsubishi – o viac ako o 415 tisíc.

Podľa výsledkov v prvom polroku 2021 dosiahli straty výrobcov automobilov približne 4 milióny automobilov. Očakáva sa, že v druhom polroku dosiahne nedostatočná produkcia 3–5 miliónov kusov.

 

Spoločnosť Boston Consulting Group verí, že nedostatok mikročipov sa do konca tohto roka zvýši v dôsledku Delta variantu COVID-19, ako aj nárastu predaja spotrebnej elektroniky, ktorý je v tomto období normálny.

 

V súčasnosti sú kapacity výrobcov mikročipov obsadené 6-12 mesiacov vopred, v súvislosti s čím sa analytici obávajú, že situácia sa začne zlepšovať až v druhej polovici roku 2022.

Automobilky na celom svete obmedzuje od januára 2021 nedostatok mikročipov. Dodávatelia v dôsledku krízy „koronavírusu“ v roku 2020 znížili svoju výrobu a v roku 2021 sa nestihli prispôsobiť rastu dopytu. Na výrobu čipov mal vplyv aj veľký požiar v továrni na výrobu čipov Asahi Kasei Microdevices (AKM) v južnom Japonsku v októbri 2020.

The post Kvôli nedostatku mikročipov sa bude celosvetovo vyrábať o 7-9 miliónov menej vozidiel. appeared first on spiatocka.sk.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

Scroll to Top