Lídri krajín EÚ rozhodujú o obsadení kľúčových postov, Slovensko zastupuje Pellegrini

Lídri členských krajín začali v nedeľu v Bruseli rokovať o šéfoch kľúčových inštitúcií so značným oneskorením. Môže za to aj rokovanie predstaviteľov krajín V4 s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Slovensko zastupuje Pellegrini

Lídri v hlavnom meste Belgicka na mimoriadnom summite rozhodujú o tom, kto najbližšie roky bude šéfovať kľúčovým európskym inštitúciám. Tými sú Európska komisia, Európska rada, Európska centrálna banka a miesto vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

K výmene prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Aj tento orgán bude mať svojho predsedu, novozvolení poslanci si ho budú voliť v stredu počas svojej prvej plenárnej schôdze v Štrasburgu.

Slovensko, ako aj ostatné krajiny Visegrádskej štvorky presadzujú, aby jeden z kľúčových postov zastával súčasný podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Krajinu na summite tradične zastupuje premiér Peter Pellegrini. Dohoda na menách sa v nedeľu nezrodí.

Junckera by mohol nahradiť Barnier

Pri výbere šéfov inštitúcií musia dbať na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, rodovú rovnosť aj regionálny balans.

V prípade šéfa Rady by mal byť nástupcom Donalda Tuska aktívny premiér či prezident alebo niekto, kto tento post donedávna zastával. V nedeľu sa v Bruseli v tejto súvislosti najviac spomína meno belgického predsedu vlády Charlesa Michela. Hovorí sa aj o našom premiérovi.

Na stoličke šéfa Komisie by mohol Junckera nahradiť hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Pozícia šéfa európskej diplomacie zatiaľ vždy patrila socialistom, čo by mohlo vyhovovať Šefčovičovi. Na druhej strane, tento post vždy zastávali ženy – Cathrine Ashton a Mogherini.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne