Mimovládky vyzvali poslancov k verejnej voľbe ústavných sudcov, pod výzvu sa podpísali aj tisíce ľudí

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Mimovládne organizácie vyzývajú poslancov Národnej rady SR, aby v stredajšej voľbe ústavných sudcov volili verejne.

Pod výzvou Nedajme si ústavný súd je okrem viacerých mimovládnych organizácií podpísaných vyše šesťtisíc občanov. Podľa mimovládok je tajná voľba veľkým rizikom pre občanov, ktorí si následne nemôžu skontrolovať, ako ich volení zástupcovia v parlamente hlasovali.

„Tajnú voľbu považujeme za obrovské riziko pre občanov a inštitúcie tejto krajiny, ale aj za priestor na nebezpečné a nelegitímne politické obchody. Tajné hlasovanie je určené predovšetkým pre občanov vo voľbách. Garantuje slobodu ich voľby a právo na súkromie. Verejní činitelia však nesú obrovskú zodpovednosť za osud štátu. Verejnosť má právo sledovať ich kroky a rozhodnutia, a to aj v personálnych otázkach,“ uvádzajú mimovládne organizácie dôvody na verejnú voľbu nových sudcov.

Poslanci majú vybrať 18 mien pre prezidenta

Parlament čaká hlasovanie v stredu, pričom pri prvej voľbe nebol zvolený žiaden z uchádzačov. Ústavný súd SR od 16. februára preto funguje v značne obmedzenom režime, keď na ňom zostali pôsobiť iba štyria sudcovia z trinástich. Poslanci majú za úlohu zvoliť 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Organizácie upozorňujú, že obavy z politických obchodov sú stále aktuálne. „Naše obavy z neférových politických obchodov s najdôležitejšími súdnymi funkciami pretrvávajú. Prvé kolo voľby odhalilo neakceptovateľný ostrý politický súboj, ale aj ochotu pristúpiť k utajeným politickým obchodom s extrémistami v parlamente. Politické konflikty zvýšili nedôveru občanov v samotný proces, ale aj v čisté úmysly volených predstaviteľov,“ píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla občianska aktivistka Zuzana Wienk.

„Žiadame preto poslancov a všetky parlamentné strany, aby zachovali verejnú voľbu kandidátov na ústavných sudcov tak, ako ju predpokladá zákon. Tak, aby boli motivácie a rozhodnutia čitateľné a vysvetliteľné. Žiadame, aby verejnou voľbou poslanci odstránili existujúce vážne pochybnosti o zámere politikov vybrať do týchto pozícií naozaj erudovaných, morálne a odborne najlepších kandidátov, ktorí sa vo svojej funkcii dokážu postaviť aj proti politickej presile, ak si to interpretácia ústavy a jej princípov vyžiadajú,“ dodala.

O najcennejší talár bojuje 29 kandidátov

Mimovládky apelujú najmä na koaličné strany Most-Híd a Slovenskú národnú stranu (SNS), aby odobrili verejnú voľbu.

„Obzvlášť vyzývame vedenie a poslancov SNS a Mosta-Híd, ktorí pred prvým kolom podporili verejnú voľbu a vyslali tak občanom signál, že si vážia ich dôveru. Považujeme za dôležité, aby s ňou nehazardovali náhlymi zmenami postojov a zachovali sa principiálne, a aby tak odstránili pochybnosti, že vytvoria neprehľadné prostredie pre utajené nelegitímne dohody s extrémistami strany Mariana Kotlebu ĽSNS,“ uzavrela Wienk.

O najcennejší talár sa uchádza 29 kandidátov, medzi ktorými sú elitní sudcovia, právnici, advokáti, notári, exekútori či pedagógovia. Podľa dostupných informácií bude Národná rada SR hlasovať o sudcoch v stredu, 3. apríla o 17. hodine.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne