Motor Wankel od Mazdy bude možno spaľovať vodík.

Pred pár dňami sme zverejnili článok, v ktorom sa písalo, že Mazda si patentovala nové coupe. Toto vozidlo je veľmi podobné na koncept RX-Vision a v minulosti mali vozidlá Mazda s označením RX Wankel motor. Je teda veľmi pravdepodobné, že japonská automobilka plánuje nové coupe s rotačným motorom. Teraz však prišiel japonský portál BestCarWeb s informáciou, že Mazda vyvíja rotačný motor spaľujúci vodík. Bude to pravda?

Mazda Wankel

Zdroj: BestCarWeb

Japonská automobilka Mazda experimentuje s rotačným motorom spaľujúci vodík už roky. V roku 1991 na japonskom autosalóne bol predstavený koncept HR-X. Jednalo sa o vozidlo s rotačným motorom spaľujúci vodík. V roku 1993 bol predstavený koncept HR-X2 a v tom istom roku bola testovaná Mazda MX-5 s takým motorom. Neskôr v roku 2003 bol predstavený prototyp Mazda RX-8 Hydrogen RE. V rokoch 2005 a 2007 boli testované sedany Premacy s motorom Wankel na vodík. Bohužiaľ také autá sa do predaja nedostali.

Mazda Wankel

Jeden z technických problémov vodíkového paliva je ten, že sa predčasne zapaľuje a je náchylný k detonácii, teda nekontrolovanému spaľovaniu. Motor Wankel taký problém nemá a je vhodnejší na spaľovanie vodíka. Výhodou spaľovania vodíka sú skoro nulové emisie, ale vodík uvoľňuje menej tepla pri spaľovaní než benzín. Výsledok je nižší výkon. Pre porovnanie Mazda RX-8 Hydrogen RE má o 99 koní nižší výkon než Mazda RX-8 na benzín.

Mazda však plánuje motor Wankel využiť ako agregát na výrobu elektrickej energie a elektromotor bude poháňať kolesá. Čiže bude Wankel súčasťou hybridného systému. Výsledkom by bol priebeh skoro bez emisií a vozidlo by sa nemuselo nabíjať.

<img class="aligncenter size-large wp-image-136221" src="https://web-noviny.sk/wp-content/uploads/2021/08/motor-wankel-od-mazdy-bude-mozno-spalovat-vodik-2.jpg" alt="Mazda Wankel"

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie: