Na sľubované poukazy sa čaká, klienti sa stali rukojemníkmi cestoviek aj štátu

Americká ropa WTI dnes prvý raz v histórii stratila všetku hodnotu a obchodovala sa za zápornú hodnotu. Kontrakt s dodaním v máji dnes klesol o 306 percent a uzavrel na mínus 37,63 dolára za barel. To znamená, že predávajúci nielenže za svoju ropu nič nedostane, kupujúcemu ešte musí za každý odobratý barel zaplatiť.

Obchodníci predávali májový kontrakt prakticky za akúkoľvek cenu, len aby im na účtoch nezostala žiadna ropa.

Pre krízu v dôsledku šírenia koronavírusu a výrazne nižšiemu dopytu teraz nemá o ropu takmer nikto záujem, čo platí aj o amerických rafinériách. Po pretlaku ponuky sa trh zrútil.

V Spojených štátoch tiež citeľne ubúda kapacít na uskladnenie ropy v zásobníkoch, čo je významný dôvod, prečo nikto z obchodníkov teraz ropu nechce vlastniť.

O stave trhu však lepšie vypovedá júnový kontrakt na ropu West Texas Intermediate. Ten klesol o 18 percent na 20,43 dolára za barel, čiže je v pluse. Severomorská ropa Brent s dodaním v júni si odpísala zhruba osem percent na 25,87 USD.

Dohoda OPEC a spojencov nestačila

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci sa tento mesiac dohodli na významnom znížení ťažby, aby kompenzovali pokles dopytu a podporili ceny ropy.

Podľa časti analytikov však dohoda skupiny označovanej ako OPEC+ nie je dosť výrazná na to, aby odstránila previs ponuky nad dopytom.

„Netrvalo dlho, aby trh zistil, že dohoda OPEC+ vo svojej súčasnej podobe nebude stačiť na obnovenie rovnováhy na trhu,“ uviedol podľa portálu BBC analytik Stephen Innes zo spoločnosti Axicorp.

Skupina OPEC+ sa dohodla, že v máji a v júni zníži ťažbu o 9,7 milióna barelov denne. „Stále panujú určité obavy, že zníženie o desať miliónov barelov denne nedokáže vykompenzovať deštrukciu dopytu,“ podotýka analytik spoločnosti CMC Markets Michael McCarthy.

Obavy z prekročenia kapacity

Pre klesajúcu aktivitu rafinérií sa teraz zvyšuje objem ropy v skladovacích zariadeniach v USA, najmä v dôležitom prekladisku Cushing v Oklahome. „Ešte nebola dosiahnutá plná kapacita, ale panujú obavy, že sa tak stane,“ upozornil McCarthy.

To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo tak výrazne klesá cena ropy s dodaním v máji, zatiaľ čo kontrakt s neskorším

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne