Oceľové kolesá vs. Zliatinové kolesá

Mnoho vodičov v týchto dňoch zvyčajne míňa veľa peňazí na nákup zliatinových kolies pre svoje vozidlá. Či už to bolo kvôli ich vzhľadu, alebo z technických dôvodov, zliatinové kolesá sú medzi vodičmi dlho populárnou voľbou. Oceľové kolesá však majitelia automobilov aj naďalej žiadajú až dodnes. 

Kolesá z ocele a zliatiny patria medzi dva najbežnejšie typy kolies automobilov. Stále existuje mnoho ďalších typov, ako sú uhlíkové vlákna, aj keď tie sú trochu zriedkavé. Hlavný rozdiel medzi oceľovými a zliatinovými kolesami spočíva v ich vzhľade, trvanlivosti a pevnosti.

Oceľové kolesá

Mnohé staršie modely automobilov a úplne nové autá v nižšej cenovej kategórii sa dodávajú štandardne s oceľovými kolesami. Oceľ je uprednostňovaným typom kovu pre väčšinu automobilových súčiastok, pretože je to lacný material, nehovoriac o tom, že je s nej tiež ľahké vyrobiť rôzne tvary. To je dôvod, prečo sa oceľ vždy používala pre kolesá. Stále však rastie počet áut, ktoré sú vybavené zliatinovými kolesami, ktoré sú v porovnaní s oceľou ľahšie a pevnejšie. Zliatinové kolesá tiež robia zázraky, pokiaľ ide o zlepšenie celkového vzhľadu automobilu. 

Výhody zliatinových kolies

Ako už názov napovedá, zliatinové kolesá sú vyrobené zo zliatiny ľahkých kovov, najmä z horčíka, niklu, hliníka alebo z kombinácie uvedených kovov. Zliatinové kolesá ponúkajú výhodu z hľadiska výkonu v porovnaní s kolesami vyrobenými z ocele, pretože zvyčajne sú o niekoľko libier ľahšie pre každé koleso.

Oceľové kolesá

Menšia hmotnosť bude mať za následok rýchlejšie zastavenie a rýchlejšie zrýchlenie. Menšia hmotnosť bude tiež znamenať menšie namáhanie zložiek suspenzie. Za extrémnych jazdných podmienok môžu tieto zliatinové kolesá rýchlejšie rozptýliť teplo z brzdových komponentov v porovnaní s oceľovými náprotivkami. 

Výhody oceľových kolies 

Pre začiatočníkov sú kolesá z ľahkých zliatin, najmä kované zliatiny hliníka, drahšie v porovnaní s kolesami vyrobenými z ocele. Je to predovšetkým kvôli ich rozdielom, pokiaľ ide o výrobné techniky.

Kolesá vyrobené z ocele sa na rozdiel od zliatiny ľahšie opravujú, pretože oceľ sa dá ohýbať späť na svoje miesto, keď je ohnutá. Na druhej strane zliatinové kolesá majú pri náraze v porovnaní s oceľovými náprotivkami tendenciu ľahšie prasknúť alebo sa zlomiť. 

Kozmetické rozdiely 

Pre väčšinu vodičov sú vizuálne rozdiely hlavnými faktormi, ktoré im pomáhajú pri rozhodovaní, či si kúpiť oceľové alebo zliatinové kolesá. Kolesá vyrobené zo zliatin sú priaznivejšie pre samotný komplexný štýl kolies a zvyšujú celkový vzhľad vozidla. 

Po tom všetkom čo sme tu poviedali, čo je lepšou voľbou medzi oceľovými a zliatinovými kolesami? Nezabudnite, že toto rozhodnutie nie je také jednoduché ako voľba medzi kolesami z ľahkej zliatiny alebo ocele. Namiesto toho by mal kupujúci zvážiť výhody a nevýhody týchto dvoch typov. Potom musia zvážiť svoje osobné preferencie a potreby vozidla, aby sa uspokojili s lepšou možnosťou, ktorá im poskytne výsledky, ktoré chcú.

Príspevky z rovnakej kategórie: