Na druhej strane Západ môže namietať, že Rusko v roku 2014 silou zmenilo hranice v Európe, keď anektovalo Krym, začalo agresiu proti Ukrajine či sa snažilo ovplyvňovať výsledky volieb vo viacerých krajinách.
V tejto situácii Moskva prišla minulý týždeň na rokovania s požiadavkami. Kremeľ chce, aby sa NATO nerozširovalo či aby obmedzilo svoje aktivity vo východných členských krajinách. Rusko má momentálne v blízkosti hraníc s Ukrajinou stotisíc vojakov a rastú obavy, že Moskva by mohla spustiť inváziu. Podľa denníka Financial Times je aliancia naklonená začať dialóg s Ruskom, ale jeho snahy nepovažuje za dôveryhodné. Prvé kolo rokovaní medzi Ruskom a USA o bezpečnostných zárukách budú v januári, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
“S lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom sme sa rozprávali o viacerých témach a aj o prítomnosti ruských vojsk na ukrajinskej hranici. Musíme vyvíjať tlak na diplomatické riešenie sporu. Čo sa týka požiadaviek Ruska, sme členom aliancie a akýkoľvek postoj k nim musí reflektovať záujmy všetkých štátov NATO. Ten sa bude formovať v najbližších týždňoch,“ povedala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu v pondelok navštívila slovenských vojakov, ktorí pôsobia v rámci bojového práporu NATO v Lotyšsku na základni v Ādaži.
Úplne odlišné princípy
Expert na medzinárodné vzťahy z Lotyšskej univerzity Toms Rostoks si myslí, že by nebolo dobré len tak zmiesť zo stola to, čo hovorí Rusko. “Najmä pre Kyjev by to asi bola zlá správa. Ak úplne odmietneme návrhy Moskvy, mohlo by sa stať, že budeme svedkami veľkej otvorenej agresie Ruska proti Ukrajine. Dávalo by teda zmysel, keby sme začali rokovať s Kremľom, vypočuli si ho a debatovali by sme s ním o súčasných bezpečnostných výzvach v Európe,“ povedal pre Pravdu Rostoks.
Odborník však zároveň pripomenul, že by to bola diskusia o probléme, ktorý sa asi nedá vyriešiť. “Pozícia Ruska je taká, že štáty ako Ukrajina sa nemôžu slobodne rozhodovať, akou politickou cestou sa vyberú. Nemôžu si z vlastnej vôle vybrať, či sa chcú viac zamerať na budovanie vzťahov s Moskvou, alebo s NATO a EÚ. Naše pozície
Pokračovať v čítaní – zdroj článku
Príspevky z rovnakej kategórie:
- Nenašli sa žiadne