Poslanci talianskeho parlamentu vyslovili dôveru novej vláde, napínavejšie hlasovanie bude v Senáte

Poslanci dolnej komory talianskeho parlamentu v pondelok vyslovili dôveru novej vláde premiéra Giuseppeho Conteho. Za vyslovenie dôvery hlasovalo 343 poslancov, proti ich bolo 263. Aj tieto čísla ukazujú, že nová koaličná vláda má v dolnej komore parlamentu pohodlnú väčšinu.

Napínavejšie to môže byť v hornej komore, Senáte, ktorý bude o vyslovení dôvery novej vláde hlasovať v utorok. Nová koaličná vláda Hnutia piatich hviezd a Demokratickej strany sa zrodila po tom, ako sa pre neustále spory rozpadla doterajšia koaličná vláda, v ktorej bolo Hnutie piatich hviezd s antiimigrantskou stranou Liga.

Salvini chcel vyvolať predčasné voľby

Rozpad vlády vyvolal predseda Ligy a exminister vnútra Matteo Salvini, ktorý tým chcel vyvolať predčasné voľby. Keďže jeho Liga je práve teraz na vrchole popularity a dominuje prieskumom verejnej mienky – na rozdiel od Hnutia piatich hviezd, ktorého podpora sa znižuje – chcel si Salvini voľbami zaistiť väčší podiel na moci. Plány mu však skrížila dohoda medzi Hnutím piatich hviezd a Demokratickou stranou o vytvorení novej vlády, ktorá voľby prinajmenšom oddialila.

Premiérom predchádzajúcej vlády bol tiež Giuseppe Conte, bol v nej však viacmenej len nastrčenou postavičkou a kompromisným riešením medzi Salvinim a šéfom Hnutia piatich hviezd Luigim Di Maiom, z ktorých ani jeden nechcel prepustiť tomu druhému premiérsky post.

Nezhody vo vláde pretrvávali dlhé mesiace

Nezhody v spoločnej vláde Ligy a Hnutia piatich hviezd pretrvávali dlhé mesiace. Jeden z hlavných sporov medzi oboma subjektmi sa týkal sporného projektu stavby železničného tunela medzi talianskym Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý Hnutie piatich hviezd žiadalo zastaviť, no Liga bola za jeho dokončenie.

Nezhody medzi týmito dvoma stranami sa začali objavovať aj v tematike migrácie, kde sa Hnutie piatich hviezd zasadzovalo za to, aby krajina pomohla spomedzi utečencov zachránených na mori aspoň ženám a deťom, pričom Salvini a jeho Liga boli proti.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne