Šéf bratislavskej organizácie cestovného ruchu: Snažíme sa meniť vnímanie hlavného mesta v očiach Slovákov

Ako veľmi zlý bol rok 2020 pre turizmus?

Rok 2020 bol pre turizmus niečím, čo sa vymyká z porovnateľných hodnôt. S niečím takýmto sa ešte nikto z nás nestretol.Možno jedenkrát sa medzinárodné prostredie takto zachvelo a to pri výbuchu sopky na Islande. V novodobých dejinách je však pandémia covidu horšia, priniesla zneistenie, ktoré pretrvá ešte veľmi dlho,ako aj zásahy do fungovania systémov a životov.

Sú na tom rovnako zle prírodné destinácie a mestá?

Prírodným destináciám na Slovensku, ktoré sú spojené s horami alebo s vodou sa darilo výrazne lepšie a my sme im samozrejme držali palce. Zavládla akási spolupatričnosť. Ale darilo sa im len veľmi krátko. V úplne inej situácii je Bratislava. Možnosť rozbehnúť domáci cestovný ruch a teda aj nahradiť zahraničných návštevníkov sa ukázala pri Bratislave ako veľmi, veľmi limitovaná a cestovný ruch situácia extrémne zasiahla.

Koľko percent turistov, ktorí v minulosti prišli do Bratislavy, bolo zo zahraničia?

Asi 66 %. Najčastejšie sú to turisti z Česka, Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska a Poľska.

Tým, že väčšina týchto turistov necestovala sa v problémoch ocitli ľudia z gastronómie, hoteliérstva, turistickí sprievodcovia. Koľkým ľuďom reálne hrozí, že prídu o prácu?

Desaťtisícom.

Veľa Slovákov tento rok trávilo dovolenku doma, prečo neprišli do Bratislavy?

Dôvodov je viac. Samozrejme prvý je, že ak niekto hľadá oddych, tak ho nájde skôr v prírodnom prostredí, napríklad v horách. Na druhej strane, v Bratislave pracuje niekoľko stotisíc ľudí z celého Slovenska. Táto skupina sa do Bratislavy nevyberie,pretože by išla akoby na svoje pracovisko.

Stupeň bezpečnosti z hľadiska pandémie bol pritom v Bratislave vyšší ako na mnohých iných miestach, čo sa neskôr aj ukázalo na počte nakazených. Aj vďaka naším kampaniam a snahe sa jedno jediné číslo podarilo zdvihnúť do kladného hodnotenia, a to je počet prenocovaní domácich návštevníkov v mesiaci august. Všetky ostatné čísla sa prepadli o desiatky percent.

No a Bratislava, ako aj iné veľké mestá, iné hlavné mestá, so sebou nesie tieň, ktorý by sme mohli nazvať vzťahom krajiny a hlavného mesta. Ide o množstvo nevyvážených vzťahov,

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne