„Čiže plán obnovy bude mať reformy, ktoré možno aj nič nestoja, ale sú podmienkou Európskej komisie a potom aj reformy a ich náklady, ktoré s nimi súvisia. To otvára priestor pre odvetvia, kde sa peniaze aj reálne dajú minúť,“ povedal minister.
Gestorom prípravy plánu reforiem je Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií a do diskusie o reformách zapojili rádovo sto expertov z rôznych oblastí. Heger vraví, že na to dohliadal, a keďže fond obnovy je aj premiérska téma, konzultoval to aj s premiérom Matovičom.
Plán reforiem rozpracovali aj do míľnikov, čo treba kedy urobiť, a z tohto zoznamu vládna koalícia vyberie reformy, ktoré sa zaplatia z plánu obnovy. Niektoré náklady na reformy sa zaplatia z eurofondov a zo štátneho rozpočtu.
Európska komisia teraz pripravuje presné kritériá, ako bude plán obnovy vyzerať. Komisia povedala, že ich bude mať hotové okolo polovice septembra.
„Ak by sme aj v lete spustili nejakú diskusiu, tieto informácie neboli ešte známe. Tým, že Slovensko roky nerobilo žiadne reformy a Európska komisia nám každý rok vyčítala to isté, toto už značne prediskutované máme. Skôr zaujímavejšia bude diskusia, keď už naplánujeme priority na najbližšie tri roky, aby to bolo aj v súlade s Európskou komisiou, a potom sa môžeme baviť o konkrétnych iniciatívach,“ vraví Heger.
Minister financií povedal, že 15. október je prvý dátum, keď treba predkladať návrhy plánu reforiem. Niektoré krajiny zrejme tento termín nestihnú, no podľa Hegera sa nič nestane.
„Európska komisia ako keby hovorila – otvárame brány, aby ste mohli s nami začať hovoriť o vašich návrhoch, a do 30. apríla si to potrebujeme prekonzultovať, aby ste najneskôr k 30. aprílu odovzdali váš plán obnovy. Ak sa to niektorej krajine podarí skôr, je to v poriadku,“ povedal Heger.
Pokračovať v čítaní – zdroj článku
Príspevky z rovnakej kategórie:
- Nenašli sa žiadne