Český parlament neschválil ústavnú žalobu na prezidenta Miloša Zemana

Poslanecká snemovňa, dolná komora českého parlamentu, vo štvrtok podľa očakávania neschválila návrh Senátu, hornej komory, na predloženie ústavnej žaloby na prezidenta Miloša Zemana.

Rôzne obvinenia

Senát, v ktorom má väčšinu protizemanovská a protibabišovská opozícia, sa chcel obrátiť na český Ústavný súd s obvineniami proti Zemanovi za údajné hrubé porušenie ústavy.

Tie sa mali týkať ôsmich rôznych bodov vrátane toho, že Zeman odmieta na žiadosť vlády vymenovať ministrov a prisvojuje si právomoci, ktorými podľa ústavy vôbec nedisponuje.

Za návrh hlasovalo vo štvrtok len 58 poslancov, na jeho schválenie boli pritom potrebné hlasy až 120 z celkového počtu 200 členov Poslaneckej snemovne.

Viacerí sa zdržali

Návrh podporili všetci poslanci Pirátov, TOP 09 a strany Starostovia a nezávislí (STAN) a všetci prítomní poslanci Občianskej demokratickej strany (ODS) a Kresťanskej a demokratickej únie – Československej strany ľudovej (KDU-ČSL).

Proti boli naopak všetci poslanci Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) a strany Sloboda a priama demokracia (SPD). Proti hlasovala aj časť poslancov Babišovho hnutia ANO a vládnej Českej strany sociálno demokratickej (ČSSD).

Prevažná väčšina poslaneckého klubu ANO a ČSSD sa zdržala hlasovania alebo nebola na hlasovaní prítomná.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky Českej televízie.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne