Poslanecká snemovňa, dolná komora českého parlamentu, vo štvrtok podľa očakávania neschválila návrh Senátu, hornej komory, na predloženie ústavnej žaloby na prezidenta Miloša Zemana.

Rôzne obvinenia

Senát, v ktorom má väčšinu protizemanovská a protibabišovská opozícia, sa chcel obrátiť na český Ústavný súd s obvineniami proti Zemanovi za údajné hrubé porušenie ústavy.

Tie sa mali týkať ôsmich rôznych bodov vrátane toho, že Zeman odmieta na žiadosť vlády vymenovať ministrov a prisvojuje si právomoci, ktorými podľa ústavy vôbec nedisponuje.

Za návrh hlasovalo vo štvrtok len 58 poslancov, na jeho schválenie boli pritom potrebné hlasy až 120 z celkového počtu 200 členov Poslaneckej snemovne.

Viacerí sa zdržali

Návrh podporili všetci poslanci Pirátov, TOP 09 a strany Starostovia a nezávislí (STAN) a všetci prítomní poslanci Občianskej demokratickej strany (ODS) a Kresťanskej a demokratickej únie – Československej strany ľudovej (KDU-ČSL).

Proti boli naopak všetci poslanci Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) a strany Sloboda a priama demokracia (SPD). Proti hlasovala aj časť poslancov Babišovho hnutia ANO a vládnej Českej strany sociálno demokratickej (ČSSD).

Prevažná väčšina poslaneckého klubu ANO a ČSSD sa zdržala hlasovania alebo nebola na hlasovaní prítomná.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky Českej televízie.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne