Minúta po minúte: Pobaltské krajiny otvorili hranice pre svojich občanov

Věra Jourová si želá Maďarsko späť v klube „nespochybniteľne demokratických krajín“. Podpredsedníčka Európskej komisie to povedala počas debaty v europarlamente o situácii v oblasti ľudských práv a základných slobôd v Maďarsku. Viktor Orbán pozvanie neprijal.

Jourová, ktorá je zodpovedná najmä za kontrolu právneho štátu v EÚ, uviedla, že Európska komisia posudzuje núdzové opatrenia prijaté počas zdravotnej krízy vo všetkých krajinách EÚ, s osobitným záujmom však sleduje situáciu v Maďarsku.

Zopakovala svoje staršie vyhlásenia, že EK nemá zatiaľ v úmysle začať proti Budapešti právne konanie o porušení právnych predpisov EÚ, ktoré môže viesť až k žalobe na Súdny dvor EÚ, ale posudzuje túto možnosť každý deň aj preto, že právomoci, ktoré maďarská vláda získala v súvislosti s koronakrízou, sú rozsiahlejšie ako v iných krajinách.

V časti svojho prejavu, ktorý predniesla v češtine, pripomenula, že si pamätá na časy, keď Československo bolo okupovanou krajinou od roku 1968. Zdôraznila, že ľudia žili v strachu a snívali o návrate do slobodnej spoločnosti, kde okrem iného existuje sloboda slova, fungujúce samosprávy, otvorené hranice a slobodné voľby, ktoré dávajú moc, ale odmietajú „všemocných“ politikov, ktorí stoja nad zákonom.

„Dnes sme okupovaní koronavírusom a veľa štátnikov v EÚ povedalo, že v tomto období je nevyhnutné obmedzenie niektorých slobôd a že sa musíme zmieriť s tým, že na krátky čas budeme musieť tieto obmedzenia vytrpieť. Zároveň štátnici povedali, že ľudia môžu očakávať návrat k všetkým tým úžasným veciam, o ktorých sme snívali v totalitnom Československu,“ povedala Jourová.

V tejto súvislosti dodala, že verí, že čo najskôr dôjde k návratu do normálu. Ak by sa tak nestalo, eurokomisia bude musieť aj naďalej viesť dialóg s Maďarskom.

„Komisia bude pokračovať vo svojej práci a reagovať právnym spôsobom, podľa pravidiel, pokiaľ na to budú všetky právne podmienky. Aj medzinárodné spoločenstvo bude musieť vyvíjať tlak na Maďarsko, aby sa vrátilo do klubu nespochybniteľne demokratických krajín. Priala by som si to, pretože tu nie je v hre iba situácia v Maďarsku, ale je to veľká výzva pre celú Európsku úniu,“ uviedla Jourová v závere svojho prejavu. (tasr)

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne