Vitamín C a ako prospieva vašej pokožke

Nie je váš deň nikdy úplný, ak každé ráno nevypijete pohári pomarančového džúsu? Radi si pridávate papriku do svojich obľúbených šalátov? Ak áno, potom vám vaša koža určite poďakuje. Oboje je skvelé nielen pre zdravú výživu, ale tiež vám pomôže zabezpečiť, aby súčasťou bol aj vitamín C alebo kyselina askorbová.

Aj keď vaše telo potrebuje rôzne živiny, ako je vitamín D, E a A, aby fungovalo a vyzeralo čo najlepšie, najmä kyselina askorbová je kľúčovým hráčom. Tento vitamín môže ponúknuť viac než len jeho schopnosť posilniť váš imunitný systém, o ktorej už väčšina z vás možno vie.

Vzhľadom k tomu, že je vo vašej pokožke uložené veľké množstvo vitamínu C, môže to tiež pomôcť chrániť a omladzovať pokožku, či už sa používa lokálne alebo sa získava z potravy. Zjednodušene povedané, kyselina askorbová musí byť vždy súčasťou vašej pravidelnej starostlivosti o pleť, rovnako ako je dôležité si umyť tvár alebo sa opaľovať. 

Kyselina askorbová je dobrý antioxidant, ktorý je známy svojimi rôznymi zdravotnými výhodami, ale môže byť prospešný aj pre vašu pokožku. Vďaka neustálemu výskumu na podporu jeho schopnosti bojovať proti starnutiu začalo čoraz viac spoločností starostlivosti o pleť používať vitamín C ako jednu zo zložiek svojich výrobkov.  

Výhody kyseliny askorbovej pre starostlivosť o pleť

Antioxidačné vlastnosti kyseliny askorbovej a úloha, ktorú zohráva pri syntéze kolagénu, je hlavným dôvodom, prečo je pre starostlivosť o pleť nevyhnutná. Kyselina askorbová sa prirodzene nachádza vo vonkajšej i vnútornej vrstve kože.

Vitamín C je vhodný pre vašu pokožku

Expozícia ozónu a slnečného žiarenia, starnutie a fajčenie však môžu znížiť množstvo prirodzene sa vyskytujúcej sa kyseliny askorbovej na pokožke.

Tento vitamín je transportovaný do vašej pokožky krvným riečiskom, pričom doplnky kyseliny askorbovej zvyšujú jeho množstvo v pokožke. 

Výrobky starostlivosti o pleť s kyselinou askorbovou

Vitamín C vo forme kyseliny askorbovej nájdete v krémoch, sére, púdre, náplastiach a krémoch. Existujú však aj produkty, ktoré môžu obsahovať deriváty, ako je síran kyseliny askorbovej, isostearyl-2-0 L-askorbylfosforečnan sodný a a askorbylfosforečnan horečnatý.

Doplnok výživy vitamin C

Z týchto troch najvýhodnejších a najstabilnejších je askorbylfosforečnan horečnatý kvôli jeho hydratačným účinkom, schopnostiam voľných radikálov a vstrebateľnosti. Stále prebiehajú štúdie o iných derivátoch.

Životnosť produktov, ktoré obsahujú kyselinu askorbovú, sa po otvorení skracuje. Vďaka zlepšenej stabilite askorbylfosforečnanu horečnatého majú produkty, ktoré obsahujú túto zložku, tendenciu mať dlhodobejšie účinnosť. 

Čo sa stane, keď kŕmite svoje telo kyselinou askorbovou?

Pravdepodobne prvá vec, ktorá sa stane, keď sa naložíte na svoju kyselinu askorbovú, je, že môže pomôcť zabrániť poškodeniu slnkom.

Vitamín C, ktorý je silným antioxidantom, pôsobí takmer ako strážca, ktorá chráni jeho území. Vitamín môže neutralizovať voľné radikály, než spôsobí poškodenie. Môže tiež znížiť zápal a minimalizovať jeho účinky. Ukázalo sa, že ženy, ktoré majú najvyšší denný príjem kyseliny askorbovej, majú menej suchú pleť a menej viditeľných vrások.

Video: Animácia vitamínu C / kyseliny askorbovej – metabolizmus, zdroje, syntéza, funkcie, korekcia

To môže tiež udržať vašu pokožku pevnú a silnú. Okrem zníženia výskytu jemných čiar môže kyselina askorbová tiež pomôcť povrchu pokožky, aby bol pevnejšia a hladšia, a to aktiváciou buniek známych ako fibroblasty, ktoré sú zodpovedné za produkciu nového kolagénu.. 

Čo sa stane pri lokálnej aplikácii kyseliny askorbovej?

Aktuálne kyselina askorbová ponúka antioxidačnú ochranu. Rovnako ako príjem tohto vitamínu v strave, môže lokálna aplikácia tiež zásobiť vašu pokožku ochrannými antioxidanty, ktoré môžu bojovať proti škodám spôsobeným voľnými radikálmi a zápaly spôsobenými znečistením, slnkom a ďalšími faktormi.

Hlavným tajomstvom je použitie prípravku s obsahom vitamínu L-askorbovej vo forme vitamínu, ktorý má schopnosť preniknúť hlboko do vrstiev pokožky. Hoci sa stále odporúča používať opaľovací krém, aby sa predišlo popáleninám a účinkom starnutia UV žiarenia, trenie pleťového mlieka alebo séra, ktoré obsahuje kyselinu askorbovú, vám môže poskytnúť ďalšie istotu tým, že pôsobí proti malému množstvu UV lúčov, ktoré by sa mohli prekĺznuť slnečné clona.

Lokálna aplikácia môže tiež zlepšiť známky starnutia. Môže vyvolať produkciu kolagénu zapnutím fibroblastov, čo pomáha zlepšiť vzhľad jemných liniek. Navyše tento vitamín môže tiež pomôcť spomaliť rozpad kolagénu a zachovať tak štruktúru pokožky.

Pri nákupe produktov starostlivosti o pleť s kyselinou askorbovou skontrolujte, či zoznam zložiek obsahuje kyselinu L-askorbovú. Vzhľadom k tomu, že vitamíny E a C sú pri tímovej práci efektívnejšie, vyhľadajte produkty, ktoré obsahujú alfa tokoferol, aktívnu formu vitamínu E.

Koľko potrebujete kyseliny askorbovej?

Odporúčané množstvo kyseliny askorbovej, ktoré denne potrebujete, je 75 mg pre ženy a 90 mg pre mužov. Medzi najlepšie zdroje tohto vitamínu patrí melón, jahody, papája, pomarančový a citrusový džús, zelená paprika a brokolica.

Možno budete chcieť jesť zeleninu a ovocie obsahujúci C spolu s potravinami, ktoré majú vysoký obsah vitamínu E, ako je arašidové maslo, slnečnicové semienka a mandle. Bolo zistené, že tieto dva antioxidanty ponúkajú účinnejšiu ochranu pred poškodením UV žiarením, akonáhle sú konzumované spoločne. 

Aktuálna starostlivosť o pleť s použitím kyseliny askorbovej

Kyselina askorbová ponúka veľa výhod pre vašu starostlivosť o pleť, ak ju používate lokálne. Patria sem nasledujúce:

  • Ako antioxidant dokáže vyhľadávať a neutralizovať voľné radikály, ktoré môžu poškodiť pokožku.
  • Toto hrá neoddeliteľnú úlohu pri syntéze kolagénu. Typ dôležitého proteínu, kolagén, môže pomôcť pri vytváraní novej pokožky a pri zlepšovaní jej pružnosti. 
  • Môže pomôcť chrániť pokožku pred UV svetlom a zmierniť poškodenie slnečným žiarením, najmä ak sa používa spolu s vitamínom E.. 
  • Vitamín má hojenie rán a protizápalové vlastnosti a môže tiež pomôcť zmierniť ružu a akné. 
  • Po zmiešaní so sójou a inými depigmentačnými výrobkami môže pomôcť znížiť hyperpigmentáciu pokožky. 

Vždy si doprajte dennú dávku nielen vitamínu C, ale aj ďalších vitamínov, ako je vitamín D a E, aby ste si mohli vychutnať lepšiu a zdravšiu pokožku!

Donat Mg

Donat Mg Prírodná minerálna voda bohatá na horčík

Prírodnú minerálnu vodu Donat Mg bohatú na horčík možno získať v slovinskom kúpeľnom stredisku Rogaska Slatina. Teraz je tu veľa ľudí, ktorí využívajú úžasné výhody, ktoré táto voda ponúka. Niektorí ľudia ju dokonca nazývajú zázračnou vodou.

Príspevky z rovnakej kategórie: