Žiar nad Hronom ponúka spoločnosti Svet zdravia pozemok na výstavbu novej nemocnice

Pozemok s rozlohou 10-tisíc metrov štvorcových na výstavbu novej nemocnice ponúkol vo štvrtok na tlačovej besede primátor mesta Žiar nad Hronom Peter Antal spoločnosti Svet zdravia, ktorá je prevádzkovateľom žiarskej nemocnice.

Reaguje tak na neriešenú situáciu s predajom chátrajúceho pavilónu B spoločnosti Svet zdravia. Predaj už pred tromi rokmi schválilo zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Zmluva ostala nepodpísaná

Svet zdravia mal záujem dostavať pavilón B, ale k podpisu zmluvy, a teda k predaju pavilónu B nedošlo.

Pred dvoma rokmi som apeloval na nového župana Jána Luntera, aby sa táto situácia riešila,“ uviedol hronskožiarsky primátor a dodal, že výsledok nie je žiadny.

Vlani spoločnosť Svet zdravia avizovala výstavbu nového bloku v blízkosti nemocnice. Ani to sa však do dnešného dňa nestalo.

Čakajú na novú nemocnicu

Sme z toho sklamaní a unavení, čakáme na splnenie sľubu, že v Žiari bude nová nemocnica,“ uviedol na tlačovej besede primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a zároveň viceprimátor mesta Žiar nad Hronom a krajský poslanec Ladislav Kukolík aj v mene zamestnancov nemocnice.

Žiarska nemocnica je spádovou nemocnicou pre viac ako 100-tisíc ľudí. Jej lôžková časť je preplnená. Túto situáciu je podľa primátora Antala potrebné riešiť.

Pozemok, ktorý mesto Svetu zdravia ponúka, sa nachádza v časti Pod vŕšky na lúke pod Priorom.

Navrhujú dostavať iný pavilón

Spoločnosti Svet zdravia je ľúto, že doteraz nenastala zhoda v na generálnom investičnom riešení pre rozvoj nemocníc v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote.

Ako ďalej Svet zdravia uvádza v stanovisku, záujem hronskožiarskej samosprávy vníma firma pozitívne a ponuku prehodnotí.

Svet zdravia ešte minulý rok predstavil vedeniu BBSK nové alternatívy, ktoré investične vysoko prevyšujú náš pôvodný zámer spred troch rokov. V prípade Žiaru nad Hronom ide o rekonštrukciu a dostavbu existujúceho nemocničného pavilónu C,“ uvádza spoločnosť.

O využívaní takmer 30 rokov rozostavaného pavilónu B neuvažuje. Nespĺňa totiž základné štandardy pre modernú medicínsku liečbu a komfort pacientov. Jeho dostavba by tiež bola príliš nákladná.

V Žiari má byť akútna nemocnica regionálneho typu

Medicínsky chce Svet zdravia žiarsku nemocnicu naďalej profilovať pre potreby regiónu so zohľadnením budúcich moderných trendov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Nemocnica má mať zachovaný profil akútnej nemocnice regionálneho významu. Po prípadnej rekonštrukcii a dostavbe v nej má vzniknúť moderný urgentný príjem, multiodborové intenzivistické oddelenie, nové operačné sály a pacientske izby v jedno- a dvojlôžkovom štandarde.

Aktuálne s vedením kraja rokujú o podmienkach spolupráce, rozsahu projektu a tiež o budúcom vlastníckom usporiadaní.

Naša spoločnosť vníma úprimnú snahu oboch strán o konštruktívnu a dobrú dohodu v prospech pacientov z regiónu. Až rokovania pokročia, budeme pripravení informovať o detailoch,“ uvádza Svet zdravia v stanovisku.

Kraj si kladie dve podmienky

Podľa vedenia BBSK je v súčasnosti stále platné záväzné uznesenie zastupiteľstva z roku 2016, ku ktorého naplneniu však dodnes nedošlo.

Spoločnosť Svet zdravia nám oznámila, že o odkúpenie pavilónu B za podmienok schválených v tomto uznesení už nemá záujem. Od tej chvíle so Svetom zdravia rokujeme a robíme všetko pre to, aby sme našli nové riešenie, ktoré umožní výstavbu moderného nového pavilónu a zaručí zdravotnú starostlivosť v potrebnom rozsahu,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca oddelenia styku s verejnosťou BBSK Marcela Glevická.

Banskobystrická krajská samospráva má dve zásadné požiadavky pre budúce usporiadanie majetkoprávnych vzťahov so Svetom zdravia.

Prvou je, aby kraj neodvratne nestratil v prospech súkromného investora kontrolu nad budovami a areálmi, ktoré sú pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti v regióne nevyhnutné.

Druhou požiadavkou je záväzok nájomcu, a teda aj poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, o druhoch a rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Príspevky z rovnakej kategórie: