Minúta po minúte: Koronavírus si v Európe vyžiadal už 100-tisíc obetí, Slovensko má jedenásť

Rozvojové krajiny, vrátane niektorých štátov vo východnej Európe, budú pociťovať následky koronavírusu dlhšie ako tie rozvinuté. Rastúce zadlženie by mnohé z nich mohlo priviesť až na hranicu bankrotu, píše nemecký hospodársky denník Handelsblatt.

Nevyrábajú, keď nevyrába Západ

Najprv utrpeli koronavírusový šok rozvojové krajiny v Ázii, kam sa preniesla nákaza z Číny. Teraz však už vírus zasiahol hospodárstva rozvojových krajín po celom svete.

Napríklad v Rumunsku pandémia choroby COVID-19 náhle prerušila boom posledných rokov. Bez práce je v krajine milión ľudí a ďalších 950-tisíc čaká, či sa do nej bude môcť vrátiť. Len za marec sa hospodársky výkon tejto najväčšej krajiny na juhovýchode Európy s 19 miliónmi obyvateľov znížil o 30 percent.

V Turecku – v krajine, ktorá sa práve začínala spamätávať z hospodárskeho oslabenia – prerušil prevádzku každý tretí dodávateľ automobilových súčiastok. Miestne podniky sú tesne napojené na európske dodávateľské reťazce, do Európy putuje 75 percent všetkého exportu, povedal denníku Alper Kanca, prezident ich zväzu Taysad. „Keď tam továrne zostávajú zatvorené, nemôžeme tu vyrábať ani my.“ Podobne je na tom cestovný ruch: väčšina hostí prichádza do Turecka z európskych krajín.

Problémy od Indonézie po Brazíliu

Či už je to Rumunsko, Turecko, Rusko, Indonézia, Egypt, Južná Afrika, Brazília, alebo Mexiko – všetkým hrozí, že sa v dôsledku pandémie prepadnú naspäť do biedy. Vírus v týchto krajinách totiž útočí na viacerých frontoch než v priemyselne vyspelých krajinách.

Ekonomiku nezrážajú len obmedzenia voľného pohybu, ale krajiny a ich firmy ako dodávatelia doplácajú aj na chýbajúci dopyt z vyspelých štátov. A podobne ako za predošlých kríz, aj teraz reagujú zahraniční investori obavami a masívne sťahujú kapitál.

Následky sú drastické. Miestne meny sa prepadajú voči hlavnej svetovej mene, teda doláru. Štátne rozpočty tak len s ťažkosťami dokážu splácať zahraničné dlhy a firmy obhospodarovať úvery, ktoré majú v devízach. Hospodárstvo preto kolabuje výraznejšie, dlhšie a o to viac, ak je – ako napríklad v Rusku – závislé od vývozu surovín.

Môžu ťažiť z presunu tovární z Ázie

Hospodárstvo východnej Európy by podľa MMF malo tento rok rovnako ako v Latinskej Amerike

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne