Tajné voľby pre všetkých? Pre nevidiacich to stále neplatí

Michal Sihelský pri pohľade na hlasovací lístok popísaný drobnými písmenami vidí len machule. Postupne stráca zrak, dnes vidí len na 5 percent. Voliť chodí pravidelne, len mu pritom musí vždy niekto pomáhať, najčastejšie rodičia alebo osobný asistent.

Hoci ústava hovorí, že volebné právo je všeobecné, rovné, priame a vykonáva sa tajným hlasovaním, zrakovo postihnutí u nás stále nemajú možnosť tajného hlasovania. Počas volieb ich môže podľa zákona sprevádzať ďalšia osoba, ktorá má právo ísť s nimi za zástenu a pomôcť im vyplniť hlasovací lístok.

„Je to hlavne o dôvere. Čiže ak má niekto absolútne opačný pohľad na svet, tak si ho radšej na túto úlohu nevyberiem. Nemusí mať úplne rovnaký pohľad, ale ak má aspoň príbuzný, v tom prípade ideme voliť spolu,“ hovorí Michal Sihelský.

Vždy si radšej vopred pozrie, koho pod akým číslom chce krúžkovať, aby to potom nemuseli za zástenou dlho hľadať. „Ak potrebujem asistenciu, ale nemám úplnú istotu, vtedy si náhodne vyberiem na kandidátke niekoho napríklad s číslom päťdesiat, zapamätám si jeho meno, a hoci sa ho nechystám voliť, opýtam sa asistenta, kto je pod týmto číslom. Takto sa uistím, že má správny hlasovací lístok. Síce to nie je celkom stopercentné, ale aspoň nejaké riešenie.“

Spolieha sa na manželku

Rovnako ako Michal Sihelský volia na Slovensku všetci zrakovo postihnutí. Ako vysvetľuje predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka, môžu si sami vybrať osobu, ktorá im bude pri voľbách asistovať. „Podľa zákona ich v tomto výbere nemôže nikto obmedzovať. Asistovať im nesmie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne