Výhody a nevýhody betónového kvetináča

Plánujete si svoj vonkajší priestor skrášliť rastlinami v kvetináčoch? Chcete, aby vaša krásna záhrada rozkvitla? Nezáleží na tom, čo máte na mysli, pretože je len logické, že chcete, aby vaše rastliny rástli v čo najlepších podmienkach. So všetkými rôznymi možnosťami kvetináčov z rôznych materiálov bude vaše rozhodovanie jednoduchšie, keď sa dozviete o výhodách betónových kvetináčov. Tieto všestranné a prispôsobiteľné kvetináče sú nevyhnutnými sponkami, ktoré môžete pridať na svoj dvor.

Kontajnerové záhradkárstvo vám umožní vysadiť množstvo odrôd kvetov, zeleniny, byliniek, papradia, kríkov alebo stromov s obmedzeným priestorom. Ak máte väčšiu záhradu, dodáva to vašim rastlinám aj určitú mobilitu. Hoci ako kvetináče možno použiť takmer čokoľvek a každý druh nádob má svoje vlastné výhody a nevýhody, betónové nádoby môžu byť najlepšou voľbou pre tie stromy a väčšie rastliny, ktoré nemáte v pláne premiestňovať

Skôr ako si tieto betónové hrnce kúpite, bolo by dobré oboznámiť sa s ich silnými a slabými stránkami.

So všetkými rôznymi možnosťami kvetináčov z rôznych materiálov bude vaše rozhodovanie jednoduchšie, keď sa dozviete o výhodách betónových kvetináčov.

Výhody

Množstvo možností   

Betónové kvetináče Miravila sú k dispozícii v širokej škále štýlov, veľkostí, vzorov a dizajnov, z ktorých si môžete vybrať. Nezáleží na tom, či chcete niečo, čo má trochu väčší charakter, alebo sa chcete uspokojiť s niečím kurióznym a malým. Môžete si byť istí, že existuje veľa možností, ktoré môžete zvážiť.   

Dokonalá dekorácia 

Betón môžete zafarbiť alebo natrieť a vytvoriť tak celý rad dekoratívnych efektov. Ak sa rozhodnete nechať ho holý, betónové kvetináče môžu tiež získať machový a zostarnutý vzhľad, aby ste dosiahli klasickejší a prirodzenejší vzhľad. Betónové kvetináče sú na rozdiel od plastových zvyčajne vybavené niektorými dekoratívnymi prvkami. V prípade, že si chcete svoje betónové nádoby ešte viac prispôsobiť, môžete na vonkajší povrch pridať aj mozaikové dlaždice, ktoré dodajú niekoľko vzrušujúcich farebných akcentov. 

Sú odolné   

Nie je tajomstvom, že betón je odolný a pevný materiál a nie ako plastové alebo drevené nádoby, ktoré majú tendenciu časom krehnúť alebo hniť, môžete očakávať, že betón vydrží niekoľko rokov. Keďže betón je ťažký materiál, je menej pravdepodobné, že sa betónový kvetináč prevráti pri silnom poryve vetra alebo ho náhodne zhodí kosačka, deti alebo domáce zvieratá. Ak žijete v oblasti s vlhkým podnebím, betón nezničí ani dlhodobá vlhkosť alebo dážď.   

Kontajnerové záhradkárstvo vám umožní vysadiť množstvo odrôd kvetov, zeleniny, byliniek, papradia, kríkov alebo stromov s obmedzeným priestorom.

Ideálna veľkosť   

Väčšie rastliny, ako sú kríky a stromy, potrebujú veľké nádoby, aby ich koreňový systém mal dostatok priestoru na rast. Väčšina betónových nádob je k dispozícii vo veľkých rozmeroch. Sú tiež dostatočne pevné, aby sa zabezpečilo, že sa kvetináč kvôli veľkým koreňom nerozbije. Pri výsadbe byliniek, zeleniny, kvetov alebo drobnejších rastlín s menším koreňovým systémom použitie veľkej nádoby znamená, že korene budú menej preplnené a pôda bude mať lepšiu ochranu pred vlhkosťou.  

Správna izolácia   

Svetlejšia farba betónových kvetináčov v kombinácii s ich hrúbkou pomáha chrániť pôdu pred výkyvmi teplôt. Kvetináče tmavšej farby majú tendenciu nasávať teplo a môžu rýchlo skončiť poškodením koreňov, ktoré môže spôsobiť vysychanie pôdy, najmä počas slnečného a horúceho podnebia.  

Šetrné k životnému prostrediu, funkčné a pevné 

Betónové kvetináče sú pevné a poskytujú najlepšiu tepelnú izoláciu pre vaše rastúce rastliny. Keďže tieto kvetináče vydržia tak dlho, považujú sa aj za ekologické. 

Dlhotrvajúce

Dobre vyrobené betónové kvetináče môžu vydržať mnoho desaťročí. Na rozdiel od iných betónových výrobkov, ktoré sa pred natieraním vylievajú do formy, zruční výrobcovia kvetináčov ručne primiešavajú do prefabrikovanej zmesi farebnú prísadu, aby sa zabezpečilo, že odtieň bude v celom kvetináči rovnaký. To znamená, že ak sa na povrchu náhodou objaví odlupok, neuvidíte žiadnu do očí bijúcu sivú alebo bielu škvrnu, ktorá by na vás hľadela priamo z povrchu, a namiesto toho uvidíte ďalšiu vrstvu podobnej farby.  

Betónové kvetináče Miravila sú k dispozícii v širokej škále štýlov, veľkostí, vzorov a dizajnov, z ktorých si môžete vybrať.

Nevýhody

Ďalšie prípravy pred výsadbou   

Vyliate betónové výrobky treba najprv nechať vonku, aby na ne niekoľkokrát pršalo, a až potom do nich dať zeminu pre kríky, bylinky, zeleninu a kvety. Umožní to prísadám z výrobného procesu a farbivám vylúhovať sa z betónu. V opačnom prípade by sa pH pôdy mohlo zvýšiť na úroveň, ktorá by nemusela byť pre vaše rastliny naozaj dobrá.  

Sú veľké   

Betónový kvetináč má tendenciu byť veľmi ťažký, a preto môže byť potrebné, aby ste ho najprv postavili na pevný základ alebo dosku. Okrem toho sa tieto kvetináče po náhodnom prevrhnutí alebo náraze môžu ľahko rozbiť. 

Prečítajte si aj nasledujúci článok: Tipy pre používateľov tepelných čerpadiel pre radiátorové vykurovanie

Mnohí majitelia domov inštalujú tepelné čerpadlá na vykurovanie radiátorov. Nie je to veľké prekvapenie vzhľadom na to, že ponúkajú najúčinnejší a najefektívnejší spôsob, ako udržať váš domov teplý a útulný. 

Zimná údržba môže byť nevyhnutná 

Ak žijete v oblasti s podmienkami mrazu a rozmrazovania, betónové kvetináče, ktoré sú počas zimy ponechané vonku, sa môžu rozbiť alebo popraskať, ak neprijmete náležité opatrenia. Ak sa vaše kvetináče používajú na pestovanie letničiek, odporúčame vám, aby ste ich najprv premiestnili dovnútra.   

Pokiaľ ide o trvalky, odporúča sa, aby ste kvetináč úplne vyprázdnili, riadne ho opláchli a nechali dôkladne vyschnúť a pravdepodobne ho počas sezóny aj zakryli. Ak v kvetináči zostala vlhkosť alebo sa zachytila v týchto vzduchových vreckách týchto liatych betónových výrobkov, táto vlhkosť sa v podmienkach mrazu a rozmrazovania zmršťuje a rozpína. Tento proces potom môže spôsobiť lámanie a praskanie vašich kvetináčov.   

Ďalšie dôležité aspekty

Keďže betón je porézny, pôda v kvetináči má tendenciu vysychať oveľa rýchlejšie ako v neporéznej nádobe. Na utesnenie vnútorného povrchu nádoby môžete použiť vodotesný tmel na betón alebo sa tiež musíte uistiť, že rastliny sú často zalievané, aby sa zabránilo ich vädnutiu. Betónový kvetináč je ťažký a po pridaní rastlín a zeminy môže byť ťažšie ich premiestniť.   Pred výsadbou sa uistite, že ste starostlivo vybrali miesto pre svoje betónové kvetináče. 

Príspevky z rovnakej kategórie: