Biden sa zaviazal evakuovať všetkých Američanov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Afganistane a chcú sa vrátiť domov. „Dostaneme vás domov,“ zdôraznil.
USA podľa neho evakuujú aj všetkých Afgancov, ktorí pomáhali pri vojnovom úsilí.
Prezident taktiež poznamenal, že americké sily celkovo od júla letecky prepravili z Afganistanu približne 18 000 ľudí, pričom ďalšie tisíce boli evakuované súkromnými charterovými lietadlami, „s pomocou vlády USA“.
Biden v Bielom dome ďalej uviedol, že nevidel amerických spojencov spochybňovať dôveryhodnosť USA v súvislosti s postupom ich stiahnutia sa z Afganistanu, keď krajinu ovládlo hnutie Taliban.
Spojené štáty sú podľa neho v „úzkej operačnej koordinácii s NATO“ pri evakuačnej operácii v Kábule a „taktiež uľahčujú lety pre našich spojencov a našich partnerov“.
Biden na novinársku otázku, či USA pošlú do centra Kábulu vojakov, aby odsunuli všetkých Američanov, ktorí sa nevedia dostať na letisko, konštatoval, že to nebude potrebné, pretože „sme uzavreli s Talibanom dohodu“. „Doteraz“ bol podľa neho povolený vstup každému držiteľovi amerického pasu.
Bojovníci fundamentalistického hnutia Taliban 15. augusta ľahko obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a Severoatlantickou alianciou. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol z vlasti. Z Kábulu sa preto v súčasnosti snažia dostať tisíce ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.
Petraeus obhajuje afganskú armádu
Bývalý veliteľ amerických a zahraničných jednotiek v Afganistane David Petraeus obhajuje afganské ozbrojené sily po víťaznom ťažení radikálneho hnutia Taliban.
„Zrazu už nemali žiadnu podporu. Naše vojenské letectvo bolo preč,“ povedal generál vo výslužbe pre online reláciu nemeckej verejnoprávnej stanice NDR. Jeho vyjadrenia priniesla v piatok tlačová agentúra DPA.
Prezident USA Joe Biden pripísal zodpovednosť za návrat Talibanu k moci okrem medzičasom zosadeného politického vedenia v Afganistane aj bezpečnostným silám tejto stredoázijskej krajiny.
„Ako možno od ozbrojených síl očakávať, že budú bojovať, keď vedia, že im už nikto nepríde na pomoc?“ povedal Petraeus. „Situácia, v ktorej sa afganské bezpečnostné sily nachádzali v dôsledku našich politických rozhodnutí, bola bezvýchodisková,“ doplnil s tým, že afganskí vojaci v uplynulých rokoch v boji proti Talibanu
Pokračovať v čítaní – zdroj článku
Príspevky z rovnakej kategórie:
- Nenašli sa žiadne