Podpora najlepších v praxi: Remišová a Sulík sľubovali peniaze Európou prevereným inovátorom, no nebude z toho nič


  • Slovensko má 15 firiem s pečiatkou od Európskej komisie, že stoja za podporu, ale peniaze im roky už len sľubuje. 
  • Inovatívne firmy dúfali, že s novou vládou sa dohodnú, a dlho tomu aj verili. Zobrali si preto úvery, štát im nepomohol – a preto teraz uvažujú, že zo Slovenska odídu. 

V auguste sme písali o tom, že štát nevie podporiť rozvoj najlepších inovatívnych projektov v krajine. Nasledovalo množstvo rokovaní, počas ktorých minister hospodárstva Richard Sulík a vicepremiérka zodpovedná za eurofondy Veronika Remišová a ich podriadení medzinárodne unikátne firmy opakovane ubezpečovali, že štát o ne má záujem a peniaze im dá.

Firmy predstaviteľom novej vlády do poslednej chvíle verili, až sa pred pár dňami dozvedeli, že nedostanú nič.

Nejde o bežných žiadateľov o eurofondy, ktorí chcú svoju firmu modernizovať s prispením eurofondov lacnejšie. Reč je o pätnástich podnikoch, ktoré už od Európskej komisie získali prestížny certifikát Seal of Excellence.

Seal of Excellence je značka kvality pre projekty, ktoré si podali žiadosť o dotáciu z programu Európskej komisie pre výskum a inovácie EIC Accelerator a splnili jeho podmienky. Museli teda presvedčiť medzinárodnú komisiu, že ich smerovanie dáva zmysel technologicky aj obchodne.

Zároveň ide o firmy, ktoré sa ešte nedokážu udržať predajom svojich produktov, pretože nie sú s ich vývojom tak ďaleko.

Ide o podniky, ktoré sa síce neprebojovali medzi najužšiu skupinu, ktorá dostala peniaze priamo od Komisie, ale získali od nej potvrdenie, že tak či tak patria medzi najlepšie v Európe, a národná administratíva ich perspektívnosť už ani nemusí testovať.

Na Slovensku to však týmto podnikom nepomohlo. Mnoho z nich zažilo odmietanie a zavádzanie od predstaviteľov minulej vlády. Po voľbách dúfali, že sa to zmení, a koncom leta to tak aj vyzeralo.

V novembri, budúci rok, nikdy

Do prípravy výzvy sa v lete vložili aj zamestnanci ministerstva hospodárstva. Spolu s firmami zorganizovali niekoľko formálnych aj neformálnych pracovných stretnutí.

Výzvu brali tak reálne, že s podnikmi dohadovali detaily týkajúce sa verejného obstarávania, financovania aj termínov. Vyzeralo

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne