Pozitívny, negatívna. Manželský pár sa vrátil na Slovensko z epicentra nákazy v Rakúsku, karanténu trávia na izbe spoločne

Dušan Kolmokov pochádza z Nitry, v máji bude mať 35 rokov. Vyštudoval strojársku priemyslovku. Väčšinu doterajšieho aktívneho života chytal v bráne v najvyššej futbalovej lige. Ako hovorí, futbalové sny sa mu nepodarilo naplniť, tak išli spolu s manželkou pred tromi rokmi pracovať do Rakúska. Po repatriácii mu zistili koronavírus. Obidvaja mali na začiatku rovnaké príznaky a pravdepodobne prekonali vírus spoločne.

Pracujete v zahraničí už dlho? Čo tam robíte?

Takmer celý svoj život som hral futbal. Zmenilo sa to pred tromi rokmi, keď sme sa spolu s manželkou rozhodli ísť vyskúšať šťastie do zahraničia. Pred cestou som mal obavy. Neovládal som cudzí jazyk, moja prax v kuchyni bola prakticky nulová, ak nerátam to, čo som navaril doma. Aj napriek tomu sa nám podarilo zamestnať v jednom hoteli.

Robil som raňajkového kuchára a pomocníka šéfkuchára. Odvtedy pracujeme v Rakúsku nepretržite. Túto sezónu konkrétne v tirolskom stredisku Ischgl a nič nenasvedčovalo tomu, že všetko sa skončí takto. Pracovali sme trinásť hodín denne šesť dní v týždni. Všetko išlo tak, ako malo, až prišiel deň, keď sa v Ischgli začalo hovoriť o korone.

Keď ste sa dozvedeli o koronavíruse, ako ste to vnímali? Pomysleli ste si, že to bude niečo ako SARS alebo MERS, že sa to Európy výrazne nedotkne?

Informácie o koronavíruse som mal len od svojich kolegov, pretože nepozerám televízor, nečítam správy a koronavírus som vôbec neriešil. Nebola to pre nás s manželkou žiadna téma.

Prečo to nebola pre vás téma?

O koronavíruse som sa dozvedel niekedy v januári. Bolo to na začiatku a mysleli sme si, že to Európu nejako obíde. Riešili sme to až niekedy o mesiac neskôr, keď sa objavil prvý prípad, myslím si, že to bolo v Innsbrucku.

Vtedy asi nikto nemohol tušiť, že sa zatvoria hranice, o karanténnych centrách a ďalších krízových opatreniach, ktoré ovplyvnia bežný život. Napriek tomu, neuvažovali ste s manželkou, že by ste sa vrátili z Rakúska domov hneď na začiatku?

Nie, práve naopak. O odchode domov sme neuvažovali a dúfali sme, že sa situácia upokojí.

V Tirolsku alebo konkrétne v Ischgli existovali nejaké bezpečnostné opatrenia,

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne