Závislých ma videohrách máme aj na Slovensku, hovorí detská psychiatrička. Varuje zvlášť pred on-line hraním

Lekárka a detská psychiatrička Denisa Dunayová pracuje v jedinej detskej psychiatrickej liečebni na Slovensku, ktorá je v obci Hraň v okrese Trebišov. Venuje sa takzvaným nelátkovým závislostiam, ktoré sú väčšinou spojené s nadmerným využívaním internetu.

Dunayová hovorí, že pokiaľ sa dieťa stane závislým na videohre, nezriedka ide len o dôsledok iných problémov.

„Digitálnym hrám môžu prepadať deti, ktoré majú poruchy ADHD, sú tam vzťahové problémy v rodine, poruchy nálad a podobne. Hranie je v mnohých prípadoch kompenzačný mechanizmus iných problémov,“ hovorí.

Čo si dnešná doba vyžaduje od detského psychiatra? Musíte byť na sociálnych sieťach a poznať počítačové hry?

Určite sa dá povedať, že éra tabletov, smart-phonov a dostupného internetu ovplyvnila aj našu prácu. O hrách mám čiastočný prehľad hlavne vďaka komunikácii s detskými pacientami. Aj kvôli svojej práci som sa prihlásila na Instagram, keďže ten je obľúbený medzi adolescentmi. Čisto súkromne by som na ňom nebola, keďže som skôr generácia iných sociálnych sietí.

Čo Tik-Tok? Obľuba tejto siete, zameranej hlavne na amatérske videá, rastie medzi úplne najmladšími. 

Na nej nie som. Uvidím, čo prinesie čas.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Denník N pripravil špeciálny magazín venovaný hrozbám internetu. Oslovili sme viacerých psychológov, lekárov, učiteľov a odborníkov na kyberbezpečnosť. Spolu s nimi sme pripravili sériu článkov venovaných: 

– internetovým podvodom,
– kyberšikanovaniu,
– sexuálnemu nátlaku,
– internetovým závislostiam,
– radikalizácii tínedžerov.

Magazín je od novembra k dispozícii v novinových stánkoch. Držitelia klubového predplatného, ktorí odoberajú naše mesačníky, ho dostanú poštou.

Časopis bezplatne doručíme 10 000 študentom stredných škôl vďaka podpore spoločnosti Eset.

V čom sa detskí pacienti, ktorí vyrastajú s mobilmi a tabletmi, odlišujú od tých, s ktorými sa stretávali psychiatri v minulosti?

Korektné je povedať, že toto presne nevieme. Ja sa som začala svojej praxi venovať v roku 2013, čo už tiež bola éra sociálnych sietí a dostupného internetu. Ale ani v tej dobe sme ešte tieto fenomény tak podrobne neskúmali. Nevieme teda, ako veľmi sú dnešní pacienti iní, pretože v minulosti sme dosahom týchto technológií nevenovali takú

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne