FlixBus testuje v Kalifornii prvý plne elektrický diaľkový autobus pre USA, je prvým svojho druhu

Spoločnosť FlixBus, globálny autobusový dopravca (pôsobí aj na Slovensku), testuje v Kalifornii medzi mestami Sacramento a San Francisco na západe USA prvý plne elektrický autobus pre americký trh. Elektrobus výrobcu Motor Coach Industries (MCI) je prvým svojho druhu v Spojených štátoch amerických. Spoločnosť zároveň v zámorí rozširuje svoju dopravnú sieť, v novembri zaviedla nové autobusové spojenia v štátoch Pensylvánia a Ohio na východe a pridala diaľkové spoje v Oklahome v juho-centrálnej časti krajiny.

Koncom novembra začnú zelené autobusy jazdiť na severozápade USA medzi mestami Seattle (štát Washington) a Portland alebo Eugene (Oregon) a tiež na Floride na juhovýchode krajiny medzi Miami a Orlando. FlixBus o tom informoval v pondelok v tlačovej správe s tým, že do roku 2030 chce byť uhlíkovo neutrálnym dopravcom.

Chce byť uhlíkovo neutrálny

Testovanie prvého plne elektrického diaľkového autobusu v Amerike je významným míľnikom nielen pre FlixBus, ale aj pre tamojší cestovný ruch ako celok,“ povedal vedúci manažér expanzie FlixBusu v USA Michael Kahn.

FlixBus sa zaviazal, že do roku 2030 bude úplne uhlíkovo neurálny, a preto výrobcom, ako je napríklad spoločnosť MCI, vďačíme za to, že investujú do budúcnosti udržateľnej dopravy i priamo tu, v Spojených štátoch,“ uviedol. FlixBus už v minulosti zaviedol e-busy na diaľkových linkách vo Francúzsku a v Nemecku.

Dopravca napríklad od 7. novembra zabezpečuje spojenie Filadelfie s mestami New York, Baltimore a Washington D. C. Minulý týždeň začali autobusy FlixBus jazdiť i medzi mestami Columbus, Pittsburgh a Washington. „V hlavných metropolách v USA aj v Európe sa snažíme o to, aby naše autobusy zastavovali v blízkosti zastávok mestskej hromadnej dopravy. Chceme, aby sa cestujúci dostali na zastávku pohodlne metrom, električkou, na bicykli či peši a prispeli tak k bezemisnému cestovaniu,“ priblížila hovorkyňa FlixBus pre Česko a Slovensko Martina Čmielová.

Preprava s nulovými emisiami

Po úspešnej skúšobnej prevádzke v Kalifornii plánuje FlixBus spolu s dopravnými partnermi a MCI zaistiť elektrobusy v roku 2020 aj na linkách Los Angeles – San Diego, Portland – Seattle či New York – Filadelfia. Vozidlá MCI s označením D45 CRTe LE CHARGE sú podľa výrobcu navrhnuté v čase, keď prevádzkovatelia verejnej i súkromnej dopravy hľadajú vhodné technologické riešenia prepravy s nulovými emisiami.

FlixBus bol založený v Nemecku v roku 2013 a aktuálne pôsobí v 28 krajinách Európy. Na amerických cestách jazdia zelené autobusy od mája 2018 a spájajú viac než sto miest.

Dopravca začal poskytovať služby v USA najprv v štátoch Kalifornia, Arizona a Nevada, v marci 2019 ich rozšíril do štátov Texas, Louisiana a Mississippi a o mesiac neskôr aj do štátu Utah. V máji tohto roku otvoril prvé autobusové spojenia aj na východnom pobreží Spojených štátov. Na Slovensku FlixBus pôsobí od roku 2015.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne