Košický newsfilter: Po drahých teplomeroch musí župan Trnka vysvetľovať už aj podozrivé ceny za dezinfekciu škôl

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.

1. Trnka sa znova obhajoval klamstvami

Foto – TASR

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka tento týždeň obhajoval pred krajskými poslancami podozrivý nákup teplomerov aj vyloženým klamstvami. Tí mu významne neoponovali, hoci by im na to stačilo poznať základné dokumenty súvisiace s verejným obstarávaním.

Pripomeňme, že Košický kraj nakúpil teplomery za takmer 180-tisíc eur od županovho známeho Richarda Redaya (firma United Corp) a zaplatil za to dvojnásobnú cenu oproti Banskobystrickému aj Nitrianskemu kraju.

Tretím podozrivým momentom kauzy bol postup Trnku voči výrobcovi teplomerov Miroslavovi Garajovi. Na obhajobu tendra si vymyslel Garajove odpovede, ktoré popierali jeho výroky v Denníku N, a bez jeho súhlasu ich zverejnil ako Garajove vlastné.

Trnka poslancom napríklad hovoril, že cena košických teplomerov obsahuje aj dopravu na miesto, montáž a kalibráciu, zatiaľ čo B. Bystrica a Nitra si tieto „služby navyše“ neobstarali. Nie je to pravda, čo jasne vidieť na zverejnených zmluvách, ktoré oba kraje s dodávateľom podpísali. V cene majú aj tieto položky.

Župan na pondelkovom zastupiteľstve prvýkrát ukázal podrobnosti o obstarávaní teplomerov – ktoré firmy súťažili a aké dali cenové ponuky. Zverejnené čísla naznačujú, že mohlo ísť o kartelovú dohodu.

Napríklad firma Nextram dodávala rovnaké teplomery rovnakého výrobcu bystrickej a nitrianskej župe za 360, resp. 380 eur za kus. Pár týždňov po dodávke do Nitry súťažila v júni 2021 aj o košickú zákazku, ponúkla však cenu 881 eur za kus. Uspel preto United Corp s cenou 722 eur.

Na motiváciu Nextramu, ktorý mohol v Košiciach pohodlne vyhrať, ak by ponúkol podobnú cenu ako v iných súťažiach, sme sa spýtať nemohli. Jediný majiteľ a konateľ tejto firmy je už pár mesiacov vo väzení.

Podľa Petra Demčáka, experta na verejné obstarávanie z Transparency International Slovensko, ak je správanie účastníkov

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top