Nový slovenský minister financií v utorok súhlasil s tým, aby euroval požičiaval aj členom eurozóny vrátane Slovenska Vo štvrtok to musí na samite potvrdiť aj premiér Matovič. Vicepremiér pre ekonomiku Sulík nie je proti. Ministri financií eurozóny sa zhodli na tom, že v prípade potreby by si členské krajiny eurozóny mohli zobrať úver z trvalého eurovalu (ESM). Za Slovensko […] …

V priebehu dňa cena paládia vzrástla až o 25 percent, neskôr časť ziskov zmazala a teraz sa pohybuje okolo 2305 USD za troyskú uncu (31,1 gramu). Oproti predchádzajúcemu dňu je tak vyššie o 19 percent, napísala agentúra Reuters.

„Paládium prudko stúpa pre zvýšené obavy o dodávky. (Obmedzenie pohybu v JAR) ešte zhorší situáciu s už aj tak napätými dodávkami,“ uviedol analytik maklérskej firmy OANDA Edward Moya.

Cena paládia v predchádzajúci deň pre obavy z uzatvorenia baní stúpla o desať percent, hoci JAR uviedla, že bude pokračovať v ťažbe aj po obmedzení pohybu. Paládium je dôležitým kovom v automobilových katalyzátoroch.

Podľa analytikov by uzatvorenie baní na 21 dní znamenalo pokles globálnych dodávok v tomto roku o dve percentá. Predaj áut bude síce tento rok tiež nižší, zatiaľ však nie je známy rozsah prepadu predaja.

Cena sesterského kovu, platiny, rastie o štyri percentá. Oba kovy sa primárne používajú v automobilovom priemysle, ale platina sa používa častejšie v automobiloch s naftovým pohonom, o ktoré je po škandále Volkswagenu nižší záujem. (čtk)

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne