Matovič a ďalší premiéri vo štvrtok rozhodnú, či štátom eurozóny pomôžu aj úvery z eurovalu

V priebehu dňa cena paládia vzrástla až o 25 percent, neskôr časť ziskov zmazala a teraz sa pohybuje okolo 2305 USD za troyskú uncu (31,1 gramu). Oproti predchádzajúcemu dňu je tak vyššie o 19 percent, napísala agentúra Reuters.

„Paládium prudko stúpa pre zvýšené obavy o dodávky. (Obmedzenie pohybu v JAR) ešte zhorší situáciu s už aj tak napätými dodávkami,“ uviedol analytik maklérskej firmy OANDA Edward Moya.

Cena paládia v predchádzajúci deň pre obavy z uzatvorenia baní stúpla o desať percent, hoci JAR uviedla, že bude pokračovať v ťažbe aj po obmedzení pohybu. Paládium je dôležitým kovom v automobilových katalyzátoroch.

Podľa analytikov by uzatvorenie baní na 21 dní znamenalo pokles globálnych dodávok v tomto roku o dve percentá. Predaj áut bude síce tento rok tiež nižší, zatiaľ však nie je známy rozsah prepadu predaja.

Cena sesterského kovu, platiny, rastie o štyri percentá. Oba kovy sa primárne používajú v automobilovom priemysle, ale platina sa používa častejšie v automobiloch s naftovým pohonom, o ktoré je po škandále Volkswagenu nižší záujem. (čtk)

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne