Ministerstvo zvýšilo počet špeciálnych asistentov na školách, ale stále ich je málo

Koalícia za spoločné vzdelávanie, nazývaná tiež InkluKoalícia tvrdí, že v školách polovici detí, ktoré to potrebujú, chýbajú špeciálni asistenti. Chýbajú tiež školskí psychológovia, logopédi, špeciálni, liečební a sociálni pedagógovia. Informovali o tom predstavitelia InkluKoalície na tlačovej konferencii v Bratislave.

Vystúpili na nej člen Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením, špeciálny pedagóg a zároveň rodič Rudolf Salčák, učiteľ a špeciálny pedagóg, člen Koalície za spoločné vzdelávanie Viktor Križo, ktorý reprezentuje aj Slovenskú komoru učiteľov, detský psychológ Vladimír Dočkal a správca Nadácie pre deti Slovenska Ondrej Gallo.

Môj mladší syn je ťažko postihnutý, vyžaduje jedného človeka 24 hodín denne. Takéto deti sú v škole štyri. To jeden učiteľ nemôže zvládať. Atmosféra v triede nie je potom taká dobrá, ako by mala byť,“ povedal Rudolf Salčák.

Nedostatok asistentov učiteľa

Koalícia za spoločné vzdelávanie upozornila na – podľa nej – najdôležitejšie zlyhania podpory vzdelávania zo strany štátu. Prvým je podľa nej nedostatok asistentov učiteľa, ministerstvo ich počty podľa InkluKoalície zvýšilo až po tlakoch v médiách počas leta, keď sa k problému vyjadrovala opozícia aj Slovenská komora učiteľov.

Podľa údajov k 1. septembru je ich 3 108. „Napriek zvýšeniu je to stále len 49,4 percenta zo školami požadovaného počtu. Polovica detí, ktoré asistenta potrebujú, tak opäť nedostane v tomto školskom roku potrebnú podporu a pomoc,“ povedal Viktor Križo.

Stále je to málo

Podľa neho ministerstvo po kritike zvýšilo v júli počet asistentov o deväť percent, ale aj tak je to stále málo. „K 30. júnu 2019 máme vo všetkých školách 1 172 takýchto odborných zamestnancov,“ uviedol Križo. Ide o školských psychológov, logopédov, špeciálnych, liečebných alebo sociálnych pedagógov.

Potreby škôl podľa koeficientov ministerstva školstva v Modeli objektivizácie (2016) však vyžadujú aspoň 4 017 takýchto odborníkov. „Navyše, 40 percent z nich je dnes platených z fondov EÚ,“ povedal Križo.

Prehodnotili metodiku

Ministerka školstva Martina Lubyová v pondelok po otvorení školského roka v Základnej škola na Beňovského ulici v bratislavskej Dúbravke povedala, že asistentov nebude na školách menej ako v minulosti, naopak, bude ich buď toľko ako doteraz, alebo viac. Ako povedala, rezort prehodnotil metodiku prideľovania asistentov a podľa toho ich počty upravil. Podľa Križa však ministerstvo metodiku, teda kľúč na prideľovanie asistentov, odmieta zverejniť.

InkluKoalícia vznikla 14. októbra 2017 na základe diskusie Slovenskej komory učiteľov, InkluCiTy, Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením, odborníkov z Aucklandu, rodičov, učiteľov, špeciálnych a liečebných pedagógov, psychológov a mimovládnych organizácií.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne