Minúta po minúte: Odborníci budú rozhodovať o ďalšom otváraní ekonomiky, v Taliansku a Španielsku uvoľňujú obmedzenia

Župani Majerský a Baška navrhujú monitorovanie repatriantov náramkom či cez mobil. Je to podľa nich lacnejšie, efektívnejšie a humánnejšie ako povinná štátna karanténa v zariadeniach.

Povedali to po pondelkovom stretnutí združenia SK8 so šéfom parlamentu Borisom Kollárom. Premiér Igor Matovič v pondelok uviedol, že ak príde rovnako bezpečná alternatíva, nevylučuje v tomto smere zmenu prístupu.

Kollár vyhlásil, že ak sa situácia v zahraničí bude zlepšovať, v Sme rodina sú za to, aby bola v prípade povinnej štátnej karantény prijatá „ľahšia forma“. „Prijali sme zákon, ktorý podľa mobilných dát môže elektronicky sledovať ľudí, či dodržiavajú karanténu. Ja by som to týmto spôsobom v budúcnosti riešil, že by som použil mobilné dáta či náramky. Bolo by to pre ľudí podstatne lepšie ako dostať sa do veľkých zariadení, kde sa môže stať, že sa tam dostane zdravý človek a tam sa nakazí,“ povedal Kollár.

Zavedenie povinnej karantény pre repatriantov v štátom určených zariadeniach bolo však podľa jeho slov správne rozhodnutie a aj vďaka tomu sa podarilo zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu nového koronavírusu.

„Do budúcna som presvedčený, že premiér príde s riešením, ako to zjemniť a napraviť tieto veci,“ poznamenal predseda parlamentu. Zároveň sa ospravedlnil tým repatriantom, ktorí sa nakazili v povinnej štátnej karanténe či pri spoločnom presune do nej.

Majerský tvrdí, že by bolo omnoho lacnejšie a humánnejšie, ak by repatrianti smeli ísť do domácej karantény s tým, že budú mať monitorovací náramok, prípadne by boli monitorovaní cez mobilný telefón.

„Bolo by to oveľa efektívnejšie pre štát a jasnejšie pre repatriantov,“ uviedol. Prešovský samosprávny kraj doteraz do svojich zariadení prijal 597 repatriantov, ktorí tam strávili povinnú štátnu karanténu. Majerský upozornil, že je už málo ľudí, ktorí sú ochotní robiť dobrovoľníkov v zariadeniach pre repatriantov.

Pri povinnej štátnej karanténe repatriantov v zariadeniach sa podľa Bašku míňa veľa síl a prostriedkov. Vyzýva, aby sa začali používať monitorovacie náramky. Podľa neho je lacnejšie a humánnejšie, ak je repatriant monitorovaný v domácej karanténe. Ako tvrdí, pri domácej monitorovanej karanténe sa znižuje aj riziko, že

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne