Návšteva Bledu – Prečo nemôžete vynechať tento slovinsky raj?

Bled je bez debaty nádherný. Je tiež nadčasový a romantický. V okolí je toľko vecí, ktoré vás zaneprázdnia, no určite to neunáhlite, lebo na to Bled vhodný nie je.

Ročne sa tu udeje množstvo podujatí, no azda žiadne neprekoná rannú prechádzku okolo jazera. Z Bledského hradu môžete obdivovať ostrov v strede jazera, alebo ho navštíviť výletnou loďkou. Na také zážitky sa nezabúda. Alebo si môžete užiť romantickú večeru na brehu jazera, či jazdu v koči. Svadby na Blede sú tiež veľmi obľúbené.

Jazero Bled sa nachádza na severozápade Slovinska, asi 50 minút severozápadným smerom od Ľubľany. Je ľahko dostupné autom aj autobusom. Vlaky zastavujú na stanici Bled-Lesce, no ku jazeru si ešte budete musieť zastaviť taxík, či zviesť sa autobusom.

Ak rozmýšľate, či Bled navštíviť, zoberte do úvahy:

Jedinečné scenérie

Určite ste už zažili, že ste od čohosi nádherného nemohli odtrhnúť oči. Tak sa budete cítiť, pri vašej prvej návšteve Bledu. Bez ohľadu na to, z kade sa naň pozeráte a kedy ho navštívite, od jazera a Juliánskych Álp v pozadí je ťažké sa odtrhnúť.

Loď s názvom pletna na jazere Bled
V Blede si môžete prenajať loď s názvom pletna, s ktorou budete môcť objavovať všetky krásy jazera Bled

Dostupnosť

Keď sa hovorí o nádherných výhľadoch, väčšinou si ľudia predstavia samotu míle od civilizácie. U Bledu to však neplatí. Ľubľana, hlavné mesto Slovinska, je skutočne za rohom. Na cestu máte niekoľko možností – auto, autobus, či vlak. Všetkými troma sa z Ľubľany na Bled dostanete do 90 minút. Preto je jazero považované za najobľúbenejší denný výlet z Ľubľany a je azda na zozname každého turistu v krajine.

Čo robiť v jazere Bled v Slovinsku

Užite si pohár vína v hrade na skale

Jazero Bled by kľudne mohlo byť miesto pre nádhernú rozprávku. Hrad sa týči vysoko nad brehmi jazera, ktoré stráži od 11. storočia. Aj keď v strednej a východnej Európe nájdete množstvo hradov a zámkov, ten Bledský sa predsa ťažko prekonáva. Po kvalitnom 15-minútovom kardio tréningu, hore strmým turistickým chodníkom, môžete na hrade potešiť svoje zmysly vo vínnej pivnici na ochutnávke. Miestny mních vás prevedie výrobou a umožní vytvoriť si vlastnú fľašu slovinského vína, ako pamiatku.

Člnkovanie

Keby jazero nebolo situované v tak zodpovednom regióne ktovie, akoby to tam vyzeralo. Krehký ekosystém jazera prekvitá aj vďaka reguláciám a zákonom na ochranu životného prostredia, ktoré zakazujú všetky motorizované plavidlá.

Loďku si teda môžete požičať, alebo sa zviesť na tradičných slovinských krytých plavidlách, zvaných pletna, vďaka ktorým objavíte všetky zákutia a krásy jazera. Dokonca sa nimi dostanete aj na ostrov v strede jazera, na ktorom sa týči Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Je to obľúbené miesto pre páry, ktoré chcú vstúpiť do stavu manželského.

Príspevky z rovnakej kategórie: