Umelá inteligencia dnes pomáha ľuďom v mnohých oblastiach. Okrem autonómnych automobilov, riadenia dopravy či rozoznávania tvárí sa používa aj v oblasti medicíny pri diagnostike a liečení pacientov, kde má schopnosť doslova zachraňovať životy. Prvky umelej inteligencie sú dnes neoceniteľnou súčasťou mnohých lekárskych prístrojov a medicínski špecialisti vďaka nej dokážu ľuďom pomáhať omnoho efektívnejšie. Úlohe, ako čo najlepšie využiť umelú […] …

Umelá inteligencia dnes pomáha ľuďom v mnohých oblastiach. Okrem autonómnych automobilov, riadenia dopravy či rozoznávania tvárí sa používa aj v oblasti medicíny pri diagnostike a liečení pacientov, kde má schopnosť doslova zachraňovať životy. Prvky umelej inteligencie sú dnes neoceniteľnou súčasťou mnohých lekárskych prístrojov a medicínski špecialisti vďaka nej dokážu ľuďom pomáhať omnoho efektívnejšie. Úlohe, ako čo najlepšie využiť umelú inteligenciu pre pacientov, sa venujú špecialisti zo Siemens Healthineers na Slovensku. Ich ambície sú však oveľa vyššie. Pustili sa do projektu, ktorý bude komplexne riadiť chod nemocníc.
Softvérové riešenia už dnes vedia špecialistom pomôcť s čítaním skenov z tomografu a upozorniť ich na potenciálne nebezpečné oblasti. Lekárom vyhľadajú relevantné odborné články, ktoré by mohli pomôcť pri konkrétnych symptómoch alebo porovnávajú priebeh liečby a úspešnosti s iným podobným pacientom. „Využitie umelej inteligencie v zdravotníctve je naozaj široké. Populačné trendy, nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, ekonomické bariéry a zvyšujúce sa nároky pacientov. To všetko bude vyžadovať čoraz väčšiu mieru automatizácie zdravotníctva, ktorá bude často možná len s použitím metód umelej inteligencie,“ vysvetľuje Milan Unger, ktorý sa tejto oblasti v Siemens Healthineers venuje. Odhaľovanie chorôb a liečba pacientov je vďaka tomu omnoho efektívnejšia a rýchlejšia.
Umelá inteligencia v službách lekárov
Ďalšie využitie umelá inteligencia nachádza napríklad pri robotických operáciách, ktoré zvyšujú úspešnosť liečby pri minimalizácii zásahu do organizmu. Jej možnosti v budúcnosti sú však omnoho väčšie. „Veľká časť výskumu sa venuje napríklad vývoju takzvaných digitálnych dvojičiek, ktoré by umožňovali vytvoriť čo najvernejší model správania sa konkrétneho pacienta a na ňom simulovať priebeh liečby alebo predpovedať možné typy ochorení, ktorým by sa dalo predchádzať ešte pred tým, ako vzniknú,“ hovorí Unger.
Naši IT-čkári programujú nemocnice budúcnosti
Programátori a IT špecialisti zo Siemens Healthineers Slovensko sa však pustili aj do ambiciózneho projektu, ktorý od základu zmení spôsob, ako fungujú nemocnice na celom svete. Doteraz totiž neexistuje softvér, ktorý by tak komplexne spravoval efektivitu kľúčových procesov v zložitých podmienkach nemocničných zariadení. Projekt Patient Journey Management pomôže
Pokračovať v čítaní – zdroj článku
Príspevky z rovnakej kategórie:
- Nenašli sa žiadne