Peter Hámor: Na Mount Evereste ani pod ním nie je ani mravenisko ľudí, ani smetisko. Neviem, kde to médiá berú

Vie sa o vás, že v detstve vás bavil futbal a hokej, že rodičia vás vodili do hôr. Čím boli oni sami?

Štandardnými zamestnancami vo fabrike. Bolo to také sídliskové manželstvo, z ktorého vzišiel chlapec z ulice, teda ja.

Preslávili ste sa horolezectvom, čo ste však vyštudovali?

Mechaniku automatizačnej techniky, teda meranie a reguláciu na učilišti s maturitou. Po základnej vojenskej službe som sa dokonca na chvíľu vrátil do fabriky a venoval sa práve tomuto odboru. Vydržal som však iba rok a presunul som sa k hasičom. Nakoniec som sa, ako väčšina horolezcov, začal venovať výškovým prácam, ktoré ma sčasti živia dodnes. Neodmietam žiadnu prácu.

Vo svete platí, že ak je niekto vo svojom odbore taký dobrý, že patrí k svetovej špičke, zväčša je zabezpečený na celý život. A nielen on, ale aj generácie po ňom. Vy patríte k svetovej špičke v horolezectve. Ste milionár?

Som milionár na zážitky. Samotné horolezectvo nie je činnosť, ktorá by mi prinášala peniaze, keďže nejde o profesionálne platený šport. Pravdivejšie je tvrdenie, že výškové lezenie je koníček, ktorý skôr peniaze žerie, najmä ak ho chcete robiť vo veľhorách. Pamätám si expedície, ktoré boli takým vážnym zásahom do rodinného rozpočtu, až som premýšľal, či už nejdem za hranicu.

Nikdy to nefungovalo tak, že by som mal vopred zabezpečené peniaze na lezenie, sezónu, nebodaj na expedície. Keď som bol členom reprezentačného A-mužstva, mal som k dispozícii 50-tisíc korún, teda asi 1660 eur na rok, čo je 138 eur mesačne. Za tú sumu som sa mal venovať lezeniu vrátane expedícií, hoci len letenka do Nepálu vtedy stála okolo 1400 eur. To sa však nesťažujem, len konštatujem.

Manželka od vás nežiadala, aby ste si našli niečo vhodnejšie? Jednak by nemusela žiť v strachu, či sa z kopcov vrátite, jednak by ste žili pohodlnejšie a bez doprosovania sa sponzorov.

Takéto čosi sme fakt riešili po expedícii na Mount Vinson na Antarktíde v roku 2003. Bola finančne najnáročnejšia, prišla mi faktúra na 27-tisíc dolárov. Dolár vtedy

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne