Prečo budú na obchvate Bratislavy semafory a dokedy to potrvá

Nemecký agrárny a farmaceutický koncern chce oznámeným krokom ukončiť vlečúce sa právne spory.

Spoločnosť uviedla, že sa jej vďaka dohode podarí urovnať zhruba 75 percent prebiehajúcich súdnych sporov ohľadom Roundupu. Sťažovatelia firmu obviňujú, že výrobok obsahuje kontroverzný herbicíd glyfosfát, ktorý spôsobuje rakovinu. Žalobu podalo alebo ju pripravuje viac než 125-tisíc amerických spotrebiteľov.

Dohodu ešte musí schváliť sudca Vince Chhabria z okresného súdu v severnej Kalifornii.

Tvrdenie, že glyfosfát spôsobuje rakovinu, Bayer popiera. Glyfosfát je najrozšírenejším herbicídom na svete a Roundup bol prvým produktom, ktorý bol na tejto látke založený. Nedávno nemecký podnik v tejto veci dostal podporu od americkej Agentúry pre životné prostredie (EPA), ktorá uviedla, že poriadne používaný glyfosfát nepredstavuje zdravotné riziko.

Za pravdepodobne karcinogénny považuje glyfosfát Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny. Naopak, Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európska agentúra pre chemické látky (ECHA), o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, považuje túto chemickú látku za neškodnú.

Bayer uviedol, že sťažovateľov začne vyplácať tento rok. Odškodné bude financovať z existujúcej likvidity, budúcich príjmov, predaja svojej veterinárnej divízie a z emisie ďalších dlhopisov.

Akcie firmy sa pre vlnu glyfosfátových žalôb dostali pod tlak a kritike čelil aj jej šéf Werner Baumann. (čtk)

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne