Proces so „sýkorkami“ pokračoval bez Kýbla a ďalších, Bihári vypovedal o vražde bossa Holuba

Výsluchom obžalovaného Martina Biháriho pokračoval v utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici proces s už odsúdeným Róbertom Lališom, zvaným Kýbel, a ďalšími šiestimi obžalovanými. Bihári bol posledným z obžalovaných, ktorý vypovedal k obžalobe prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Na aktuálnom pojednávaní boli prítomní iba Bihári a Ivan Cupper, zvaný Vinco.

Motív vraždy Holuba

Bihári vypovedal iba k vražde bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba v roku 1997 a vyhlásil, že je nevinný a nemá s tým nič spoločné. Tvrdil, že iba neskôr sa od svojho kamaráta Havasiho dozvedel, že na Holuba strieľal obžalovaný Jozef Roháč, prezývaný Čapica.

Podľa Biháriho motívom zavraždenia Holuba bol spor medzi ním a banskobystrickým bossom Mikulášom Černákom. Roháč, v Maďarsku odsúdený na doživotie, sa však na aktuálnom pojednávaní so sýkorovcami nezúčastňuje. Súhlasil, že sa môže konať bez neho.

K ďalším bodom obžaloby Bihári využil svoje právo a nevypovedal. Súd odkázal na svoje výpovede z prípravného konania.

Jedenásť skutkov

Sedmičke obžalovaných kladie prokurátor za vinu jedenásť skutkov. Ide o založenie a podporovanie zločineckej skupiny, trestné činy vraždy, nedovolené ozbrojovanie, všeobecné ohrozenie a ďalšie trestné činy.

Okrem vraždy Holuba majú podľa obžaloby na svedomí aj vraždy predstaviteľov konkurenčných skupín Róberta Pála, Maxima Malkartiho, ale aj vlastného Tibora Bugára a Roháčovho kamaráta Jozefa Hamalu.

Obžalovaní sú stíhaní aj za pokus o vraždu dvoch osôb Ruskej federácie a za atentát v bratislavskom obchodnom stredisku v roku 2004. Cieľom výbuchu bola snaha zlikvidovať Iva R., ktorého považovali za vplyvného člena konkurenčnej bratislavskej skupiny takáčovcov.

Vlastný muničný sklad

Podľa obžaloby mali „sýkorky“ vlastný muničný sklad. Na dvoch miestach mali uložené zbrane, strelivo a výbušniny. Iba výbušnín a trhavín bolo 85 kilogramov.

Pojednávanie sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v banskobystrickom ústave na výkon väzby rovnako, ako prvý proces s gangom sýkoriek. V ňom iný senát ŠTS poslal na doživotie do väzenia skupinou sýkorovcov šéfa Róberta Lališa, jeho kamaráta Ivana Cuppera a Jozefa Roháča.

Ďalší sýkorovec Martin Bihári dostal 23 rokov. Alojzovi Kromkovi, prezývanému Čistič, trest neuložili, pretože už predtým za iné vraždy dostal doživotie. V aktuálnom procese sú obžalovaní aj sýkorovec Juraj Harvan z Bratislavy a príslušník košického podsvetia Ladislav Badó. Obaja sú odsúdení za iné zločina na 23 rokov odňatia slobody.

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne