V zime môžu bez teplých búnd zamrznúť. Krajčír chce pomôcť ľuďom bez domova

Oravčan Patrik Pavlík prevádzkuje krajčírstvo v Bratislave a snaží sa získať zdroje na pomoc týmto ľuďom. V rámci projektu Nedotknuteľní plánuje so svojimi spolupracovníkmi ušiť sto búnd navrhnutých tak, aby zahriali v tých najchladnejších mesiacoch.

„Do Bratislavy som prišiel minulý rok a v októbri som v meste natrafil na dvoch ľudí. Chcel som im pomôcť s taškami, no dozvedel som sa, že nikam nesmerujú. Išlo o otca s dcérou, ktorí sa pred dvoma rokmi ocitli na ulici, keď on prišiel o prácu. Obaja na ulici dostali infekciu očí a v podstate oslepli,“ opisuje Pavlík skúsenosť, po ktorej začal rozmýšľať, ako takýmto ľuďom pomôcť. Vonku už bola zima a sychravo, preto sa rozhodol, že pre bezdomovcov bude šiť zimné bundy. „Cieľom je ale aj šíriť povedomie o probléme ľudí bez domova, vytvoriť iniciatívu Nedotknuteľní, do ktorej by sa dokázali zapojiť a pomôcť aj iné firmy, nielen neziskové organizácie,“ hovorí.

Patrik Pavlík a pán Kuruc. Je jedným z ľudí,... Foto: archív P.P.

Patrik Pavlík a pán Kuruc Patrik Pavlík a pán Kuruc. Je jedným z ľudí, ktorým môžu pomôcť teplé zimné bundy.

Bundy pre ľudí bez domova budú podľa plánu vodeodolné, s hrubými vypchávkami. Rukávy obopínané patentom, golier zapínajúci sa až za záhlavím a zdvojené viazanie pod krížmi majú zabezpečiť ochranu pred vetrom a vodou. Okrem toho bude bunda vybavená kovovým zipsom so širokým bežcom na uľahčenie manipulácie počas mrazivých večerov a vreckami na odloženie vecí. „Kvalitné zimné oblečenie, žiaľ, chýba mnohým ľudom na ulici a pre chýbajúcu teplú bundu či kvalitné topánky trpia omrzlinami. Práve takáto iniciatíva nám pomôže byť o niečo lepšie pripravení na zimné týždne a posunúť teplé bundy čo najväčšiemu počtu ľudí,“ povedala pre Pravdu Zuzana Kuľhová z organizácie Depaul Slovensko, v ktorej poskytujú služby pomoci ľuďom bez domova.

V rámci projektu Nedotknuteľní chce Pavlík s kolegami vyzbierať

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top