Vysvetľujeme: O čom je kauza STU a prečo sa pokúšajú odvolať jej rektora?

Vysvetľujeme je newsletter Denníka N pre mladých, ktorí nemusia rozumieť tomu, čo sa okolo nich deje, a pre rodičov, ktorí nemusia vedieť, ako sa o tom s nimi rozprávať. Vždy vo štvrtok v ňom rozoberáme jednu dôležitú spoločenskú tému.

Správu vybrali a vysvetlili Tomáš Čorej a Ester Viktória Ziffová

Rozdelená univerzita

V pondelok senátori na Slovenskej technickej univerzite (STU) schválili návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara. Medzi oficiálne dôvody patrila jeho snaha o tesnejšie spojenie s inými univerzitami aj „cenzúra“ webu Hlavné správy.

Vyvrcholila tým kríza, o ktorej píšeme od nástupu dekana fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) Ivana Kotuliaka. Funkcie sa ujal koncom minulého roka.

Médiá sa rozvratu na tejto prestížnej fakulte intenzívne venujú, lenže vzhľadom na množstvo informácií je náročné orientovať sa v tom. Tento text má zhruba 650 slov a vracia sa na začiatok. Stručne vysvetľujeme, o čo v kauze ide, kedy nastal definitívny obrat a čo bude nasledovať.

Po pár dňoch bolo všetko inak. Informatici zo Slovenskej technickej univerzity (STU) podľa minuloročného prieskumu zarábali najviac spomedzi slovenských absolventov. Kým ešte vlani mala FIIT vynikajúce renomé a rešpekt odborných kruhov, dnes je to pracovisko bez takmer tridsiatky skúsených akademikov.

Táto kríza sa začala vlani v lete, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top