Ako investovať (a zachrániť sa) v období korona krízy


Hoci to môže znieť riskantne, aktuálne obdobie vyčkávania na dopady korona recesie predstavuje dobrú príležitosť investovať. A to najmä do alternatívnejších komodít, akými sú napríklad kryptomeny. Mnoho Slovákov to dokonca už využilo – záujem o ne sa napriek poklesu svetových trhov zvýšil o 80%.

Po vypuknutí epidémie koronavírusu klesli spolu so všetkými ostatnými komoditami aj ceny kryptomien. Keďže ide o prechodnú situáciu, ktorá raz skončí, mnoho Slovákov to vyhodnotilo ako investičnú príležitosť. Za „výpredajové sumy“ tak mohli získať Bitcoin či ďalšie kryptomeny s mnohonásobným potenciálnym ziskom.

Ako si vybrať kryptomenu?

Keď sa povie kryptomena, väčšina ľudí si predstaví spomínaný Bitcoin. Je to pochopiteľné, ide o prvú a najznámejšiu digitálnu menu. Vo svete ich však dnes existuje už viac ako 5 000 a neustále pribúdajú. Ako sa v nich teda zorientovať? Odpoveďou je – nie je to potrebné.

Keďže ide o pomerne komplikovaný trh, najmä začínajúcim investorom sa odporúča ponechať obchodovanie s kryptomenami na odborníkov. Prvou slovenskou spoločnosťou, ktorá to umožňuje aj širokej verejnosti je start-up Fumbi.network. Pri obchodovaní využíva konzervatívny algoritmus, ktorý investuje do portfólia viac ako 25 top kryptomien, čím sa znižuje riziko. Nie ste tak závislí od výkonu konkrétnej digitálnej meny, ale celého trhu.

Ako dlho držať investíciu?

Krátkodobé investície a špekulácie typu „dnes lacno kúpim, zajtra draho predám“ sa v prípade kryptomien neodporúčajú. Naopak, dlhší čas investovania prináša väčšiu mieru zhodnotenia aj istoty, že k nej dôjde. Aj z tohto dôvodu je preto dobré, aby ste investovali iba sumu, ktorá vám nebude chýbať. Časť financií navyše si môžete ponechať ako rezervu na účte. V prípade, že vám (vplyvom krízy či osobnej situácie) vypadne príjem, budete ich môcť využiť a peniaze investované do kryptomien tak nechať „pracovať“ ďalej.

Ideálne je, ak si nakúpené kryptomeny ponecháte aspoň 4 roky, teda jeden bitcoinový cyklus.