Foto: Rusko bude slobodné, skandovali demonštranti na proteste v Moskve, polícia zatkla stovky ľudí

  • aktualizované 27. júla, 22:40

Na protestoch v Moskve polícia v sobotu zatkla viac ako tisíc ľudí. Tí protestovali proti vylúčeniu niektorých opozičných kandidátov z volieb do mestského zastupiteľstva. Ako informovali tlačové agentúry Tass a RIA-Novosti s odvolaním sa na moskovskú políciu, muži zákona zadržali dovedna 1 074 osôb. Zatiaľ nie je známe, akým obvineniam budú čeliť.

V Moskve podľa mestskej polície protestovalo zhruba 3 500 ľudí. Protesty v hlavnom meste Ruska trvali viac ako sedem hodín, pričom policajti proti demonštrantom počas nich tvrdo zakročili a niektorých zbili obuškami.

Na protest vyzval Navaľnyj

Prvý protest sa začal blízko úradu moskovského starostu a polícia ho neskôr rozohnala. Demonštranti sa neskôr presunuli na námestie zhruba o kilometer ďalej. Dav skandoval rôzne slogany, ako napríklad „Rusko bude slobodné“.

Na protest, ktorý nebol povolený, vyzval prominentný opozičný politik Alexej Navaľnyj. Za to ho v stredu odsúdili na 30 dní vo väzení. Už pred protestmi polícia v sobotu zatkla v meste viacerých členov opozície a kandidátov vrátane Iľju Jašina, Dmitrija Gudkova, Ľjubov Sobolovej a Ivana Ždanova. Všetkých neskôr prepustili a Sobolová a Ždanov prišli na spomínaný druhý protest, kde ich znova zadržali.

V sobotu okrem iného polícia vykonala raziu v Navaľného štúdiu. Tam v tom čase nakrúcali živé vysielanie o proteste. Polícia zatkla šéfa programu Vladimira Milonova. Muži zákona tiež prehľadali sídlo internetovej televízie Dožď, ktorá informovala o proteste. Jej šéfredaktorka Alexandra Perepelová dostala predvolanie na vypočúvanie pred Vyšetrovacím výborom.

Nedostatočný počet podpisov

Volebné orgány zakázali niektorým kandidátom z opozície zúčastniť sa na voľbách pre údajne nedostatočný počet podpisov na podpisových hárkoch. Tento krok sa stretol s protestmi už niekoľko dní pred sobotňajšou demonštráciou.

Moskovská mestská rada má 45 kresiel a v súčasnosti ju má pod kontrolou prokremeľská strana Jednotné Rusko. Voľby do zastupiteľstva sa uskutočnia 8. septembra.

Rusko, Moskva, protestyRusko, Moskva, protesty
Demonštranti počas protestu v Moskve. 27. júl 2019Foto: SITA/AP
Rusko, Moskva, protestyRusko, Moskva, protesty
Polícia zasahuje proti demonštrantom počas protestu v Moskve. 27. júl 2019Foto: SITA/AP
Rusko, Moskva, protestyRusko, Moskva, protesty
Demonštranti počas protestu v Moskve. 27. júl 2019Foto: SITA/AP

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne