Milanová víta finančnú pomoc Maďarska pri obnove kostolov na juhu Slovenska

„Bolo by dobré, ak by sme sa o tom nedozvedali ex post, ale na druhej strane, ja túto pomoc vítam, pretože peňazí na obnovu našich pamiatok nikdy nie je dosť a hoci kontinuálne zvyšujeme dotačné prostriedky, investičný dlh je v tomto prípade veľmi veľký,“ skonštatovala ministerka.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) zopakoval svoje presvedčenie, že v dobrých susedských vzťahoch sa susedia o takýchto cezhraničných aktivitách informujú. „Verím, že takýto spôsob komunikácie, založený na vzájomnom rešpekte, nájdeme aj s Maďarskom,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie

Maďarská vláda v rámci programu obnovy maďarských kostolov poskytne finančné prostriedky na zreštaurovanie 1800 kostolov, z ktorých 400 je za hranicami v obciach a mestách, kde žijú príslušníci maďarskej menšiny.

Štátny tajomník úradu vlády zodpovedný za cirkevné a národnostné vzťahy Miklós Soltés v tejto súvislosti 11. mája počas rokovania s cirkevnými predstaviteľmi za účasti predstaviteľov Strany maďarskej komunity (SMK-MKP) v Komárne povedal, že viera posilňuje aj zachovanie maďarskej identity. „Kde bude zachovaná viera, tam zostane zachované aj spoločenstvo,“ povedal podľa agentúry MTI Soltész.

Dodal, že v rámci tohto programu bude na slovenskom území obnovených v 96 obciach a mestách 69 rímskokato­líckych, šesť gréckokatolíckych kostolov, 25 kostolov reformovanej cirkvi a jedna židovská modlitebňa. V priemere dosiahne podpora zhruba 40.000 eur na jeden kostol.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top