Minúta po minúte: SaS chystá protipandemický plán, Sulík na útoky Matoviča nebude reagovať

Bratislavský župan Juraj Droba vyhlásil, že ak sa v rámci boja proti koronavírusu nič neurobí, hrozí reálny kolaps zdravotníckeho systému v kraji. Uviedol to po rokovaní bezpečnostnej rady kraja. Kraj preto žiada ministerstvo zdravotníctva, aby začalo krízu čím skôr riešiť.

Kritizuje ministerstvo

„Situáciu v kraji považujeme za mimoriadne vážnu. Pozerám sa spolu s analytikmi na tie čísla a musím skonštatovať, že nemám dobré správy. Ak neurobíme nič, hrozí reálny kolaps zdravotníckeho systému v kraji,“ povedal Droba, ktorý vyčíta nedostatok komunikácie a krízového riadenia zo strany kompetentných.

Poukázal na nedostatok zdravotníckeho personálu, chýbajúce miesta v nemocniciach, ale taktiež na odkladanie tzv. bielych operácií nesúvisiacich s ochorením covid-19 či odkladanie a nerealizovanie mnohých preventívnych vyšetrení.

Najhoršie je na tom podľa neho Univerzitná nemocnica Bratislava, ktorá eviduje zvýšené požiadavky na prijatie pacientov s ochorením covid-19, pričom je pomaly na pokraji kapacít. Predstavitelia nemocnice žiadajú o pomoc kolegov z iných zdravotníckych zariadení. Bratislavský kraj zároveň požaduje transparentný systém predbežného odmeňovania zdravotníckeho personálu, ale aj väčšiu osvetu.

Majú pacientov zo severu

Podľa riaditeľa odboru zdravotníctva Úradu Bratislavského kraja Tomáša Szalaya sa bezpečnostná rada kraja zhodla, že ministerstvo zdravotníctva túto krízu neriadi.

„Cenné je, že sme sa stretli a že sme s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami v kraji o tomto rozprávali. Krízové riadenie v rámci zdravotníctva nefunguje alebo nefunguje dostatočne dobre,“ poznamenal Szalay.

Zdôraznil, že výzva na spoluprácu zdravotníkov má zabrániť tretej vlne reprofilizácie nemocníc, keď by mohlo byť ohrozené aj poskytovanie tzv. bielej zdravotnej starostlivosti. Situáciu podľa neho komplikuje aj prekladanie pacientov zo severných okresov do Bratislavy, ktoré už nie sú schopné zvládať prílev pacientov.

Nechoďte vždy za lekárom

Podľa hlavného krajského odborníka pre všeobecných lekárov pre dospelých Petra Lipovského je tiež dôležité znížiť mobilitu pacientov. Apeluje na to, že každý respiračný infekt, zvýšená teplota či viróza vyžaduje čo najskoršiu izoláciu v domácom prostredí. „Čiže nie za každú cenu niekam chodiť a dožadovať sa vyšetrení. Nie vždy je to konštruktívne,“ povedal Lipovský.

Ernest Caban z Asociácie dopravnej zdravotnej služby poznamenal, že bude potrebné opätovne otvoriť

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top