Mobily nám vydržia dlhšie, ľuďom viac záleží na ich ekologickom recyklovaní

Hoci výrobcovia odporúčajú meniť mobil približne každé dva roky – hlavným dôvodom je výdrž batérie, ktorá sa používaním a časom znižuje – zákazníci ich rady rešpektujú čoraz zriedkavejšie.

Ekológovia radia používať mobil čo najdlhšie sa dá

Mobil váži v priemere 120 gramov. Na jeho výrobu sa však spotrebuje až 70kg materiálov. Kým sa navyše dostanú v podobe hotového zariadenia k užívateľovi, precestujú vzdialenosť zodpovedajúcu štyrom cestám okolo sveta.

Výroba mobilu, na ktorom tento text práve možno čítate je teda náročná na prírodné zdroje, dopravu a logistiku a po mnohých stránkach nákladná. Projektový manažér OSN pre životné prostredie a udržateľnú spotrebu a výrobu Feng Wang pre magazín The Recycler uviedol: „Okrem uhlíkovej stopy je najväčším environmentálnym zaťažením v oblasti elektronického odpadu samotný produkt na konci svojej životnosti. Nesprávne alebo nedostatočné recyklačné postupy, najmä v rozvojových krajinách, predstavujú znečistenie nebezpečnými materiálmi a kovmi na skládkach. Má vážne následky pre miestne životné prostredie a pracovníkov, ktorí s odpadom nakladajú.“

Zásuvky plné nepoužívaných mobilov

Telefóny, ktoré užívatelia nepotrebujú je vhodné nechať recyklovať. Túto možnosť dlhodobo ponúka Orange, ktorý mobily od svojich zákazníkov, ale aj ostatných zbiera priamo v pobočkách. Za každý odovzdaný nepotrebný mobil Orange prispeje dobročinným organizáciám. Od februára do septembra sa vyzbieralo 2018 starých mobilov pre Občianske združenie Cesta von a získali tak podporu vo výške 1009 eur.

„Ročne na recykláciu dostaneme 40 až 50-tisíc mobilov,“ hovorí Dagmara Tábiová zo spoločnosti OFIR – Julio Tabi, ktorá sa o recykláciu mobilov z Orangeu stará, „mobily sa u nás vytriedia, vyberú sa z nich batérie, ktoré idú na recykláciu samostatne a zvyšok sa rozomelie.“ Ten putuje do zahraničia k ďalšiemu spracovateľovi, ktorý vyťaží farebné a vzácne kovy ako napríklad zlato, striebro, platina, meď alebo paládium.

Hoci sú v každom zariadení iba malé množstvá vzácnych kovov, pri veľkom počte mobilov nie sú zanedbateľné. Z tony mobilov, teda asi z 12 500 kusov, sa vyťaží približne 155g zlata. Ak si predstavíme robustnejšiu obrúčku, ktorá váži asi

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top