Na Slovensku pribudlo 94 prípadov nákazy koronavírusom, obete nepribudli

Ako priblížilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, pribudlo aj 37 pozitívne testovaných z ukončených 11 161 antigénnych testov. „Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na variant delta 158 vzoriek z celkového počtu 160 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,8-percentné zastúpenie,“ uviedol rezort.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (27), nasleduje Prešovský (15), Trenčiansky (15), Košický (13), Nitriansky (8), Žilinský (7), Banskobystrický (5) a Trnavský (4). Podľa MZ SR ide o 48 mužov a 46 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 72 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 47 ľudí. Na JIS je sedem pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú štyri osoby.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na covid“ je 12 547 a celkový počet úmrtí „s covidom“ je 2457.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 344 753 za predchádzajúci deň pribudlo 4445 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 122 036 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4322 ľudí.

Vo vzorkách za tento týždeň dominuje variant delta

Vo vzorkách sekvenovaných v aktuálnom týždni dominuje variant delta nového koronavírusu. Na svojom webe na to upozornilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

„Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na variant delta 158 vzoriek z celkového počtu 160 sekvenovaných vzoriek,“ uviedlo s tým, že to predstavuje 98,8-percentné zastúpenie zo sekvenovaných.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR už v minulosti upozornil, že príznaky variantu delta sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobajú na prechladnutie.

Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka. Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky. Deltou sa častejšie infikujú mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a výrazne infekčnejší variant vírusu šíriť ďalej.

Scroll to Top