Ondrej Lunter: Župa ponúkla nemocničné priestory, štát na to nereaguje

Nový koronavírus sa objavil v decembri 2019 v Číne, v januári už boli prvé prípady aj v Európe. Kedy ste sa prvý raz dozvedeli o víruse?

Sledovali sme, čo sa deje v Číne, a od decembra sme mali všetky informácie hlavne zo zahraničných médií a od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Sledovali sme, čo sa bude diať.

Ako ste situáciu vtedy vyhodnotili? Mysleli ste si, že je to lokálna záležitosť Číny, Japonska, Južnej Kórey alebo Thajska, ktorá odznie v celej Európe nejakými tisíckami prípadov, alebo ste boli skeptickejší?

Sledovali sme vyjadrenia WHO a našich orgánov. Najprv to pomenovali iba ako vírus, potom niekedy na prelome januára a februára z toho bola epidémia, ale ešte lokalizovaná v Číne… V posledných rokoch sa objavili vírusy, ako napríklad MERS a SARS, ktoré sa podarilo udržať na lokálnej úrovni. Nemali sme nejakú predikciu, dúfali sme, že vírus zostane lokalizovaný a nebude sa šíriť.

Kontaktovali ste už na začiatku odborníkov alebo ste skôr čakali, ako sa to vyvinie?

Už začiatkom februára, keď sa začali prípady množiť v Taliansku, sme dali do pohotovostného režimu referenta, ktorý má na starosti v úrade krízové riadenie. Predseda Ján Lunter ho s riaditeľom úradu poverili, aby bol v kontakte s epidemiológmi a monitoroval situáciu. Aby nám sprostredkoval okamžite akékoľvek informácie a odporúčania či pokyny zo strany štátu. Podľa zákona samosprávny kraj nemá povinnosti pri krízovom riadení, ale má prijímať pokyny od štátu a následne podľa nich vykonávať opatrenia.

Mali ste od štátu dostatok informácií na včasné rozhodnutia a opatrenia?

Nemali, ale to sa už dostávame k obdobiu týždeň pred a po voľbách. Koncom februára sme sami iniciovali zvolanie krajskej bezpečnostnej rady, kde nám poskytli všeobecné hygienické a epidemiologické odporúčania. Druhýkrát sme žiadali o zvolanie rady po prvom pozitívnom prípade na Slovensku a po tom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne