USA uvalili ďalšie sankcie na kubánskych predstaviteľov a vojenskú jednotku

Ide už o tretiu sériu amerických sankcií reagujúcich na nedávny zásah tamojších zložiek proti protivládnym demonštrantom na Kube. Americké ministerstvo financií zmienené osoby a jednotku penalizovalo za úlohu, ktorú zohrali pri potlačení júlových protivládnych protestov.

„Dnešný krok upriamuje pozornosť na ďalších páchateľov, ktorí sú zodpovední za potlačenie volania kubánskeho ľudu po slobode a dodržiavaní základných ľudských práv,“ uviedla Andrea Gackiová z ministerstva financií USA.

Ide už o tretiu sériu sankcií, ktorú USA uvalili voči kubánskym predstaviteľom po potlačení tamojších masových protestov z 11. a 12. júla. Americký prezident Joe Biden zároveň Havane pohrozil ďalšími obdobnými opatreniam v prípade, ak nepristúpi k významnejším reformám.

Americké ministerstvo financií už skôr sankcionovalo kubánsku políciu a prisľúbilo prijatie ďalších takých krokov voči tým, ktorí „podporujú porušovanie základných ľudských práv uplatňované voči pokojným demonštrantom“.

havana Čítajte viac Kubánsky prezident: To, čo svet hovorí o nepokojoch, sú lži. Fotky sú tiež lživé

Piatkové sankcie sa týkajú Romárica Vidala Sotomayora Garcíú a Pedra Orlanda Martíneza Fernándeza z kubánskeho ministerstva vnútra, ako aj jednotky tzv. červených baretov kubánskych Revolučných ozbrojených síl (FAR).

Pridaním na sankčný zoznam ministerstva financií USA sa im zmrazí všetok prípadný majetok v Spojených štátoch, pričom americké firmy zároveň budú mať zakázané s nimi vykonávať akékoľvek finančné transakcie.

Masové protesty sa na Kube odohrali 11. a 12. júla. Do ulíc vyše 40 miest vtedy vyšli tisíce ľudí, ktorí demonštrovali proti nedostatku potravín a liekov, ale aj proti nárastu cien a nezvládnutiu krízy vyvolanej šírením SARS-CoV-2. Išlo o prvé takéto protesty od 90. rokov minulého storočia.

Pri protestoch pozatýkali tamojšie úrady stovky ľudí. USA dlhodobo vyzývajú Havanu na ich prepustenie a snažia sa tiež nájsť spôsob, ako zabezpečiť Kubáncom prístup na internet, ktorý im tamojšie úrady obmedzujú.

Kuba Čítajte viac Washington rozšíril sankcie voči Kube

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top