Zdravotníci a vedci: Pôjdu sa testovať a pomôžu? Ako hodnotia výroky predstaviteľov komory, ktorí prirovnali covid ku chrípke?

Otázky:

  1. Čo si myslíte o celoplošnom testovaní?
  2. Zapojíte sa doň aktívne – budete robiť stery?
  3. Necháte sa otestovať?
  4. Ako hodnotíte vyjadrenia prezidenta Slovenskej lekárskej komory, ktorý ho tri dni pred spustením celoplošného testovania spochybnil a jeho kolega prirovnával covid k chrípke?

Vladimír Krčméry,
prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského

1. Ide o krok správnym smerom. Každé aktívne testovanie má, samozrejme, svoje úskalia, ak sa však správne vyhodnotí, správne interpretuje a skombinuje s ďalšími opatreniami, môže nám pomôcť stabilizovať epidémiu.

2. Áno, prihlásil som sa ešte v stredu.

3. Samozrejme, deň pred službou.

4. Neviem sa vyjadriť, nestíham čítať noviny, lebo oslovujeme a školíme študentov až do noci.

Peter Stachura,
štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva

1. Verím, že v rámci celoplošného testovania dôjde k záchytu časti infekčnej populácie, čo môže pomôcť v boji proti šíreniu ochorenia covid-19. Zároveň si uvedomujem limitácie antigénového testovania.

2. Zapojil som sa do pilotného testovania na Orave, kde som vykonával výtery priamo s pánom ministrom.  V súčasnosti sa intenzívne venujem reprofilizácií nemocníc, napriek tomu plánujem aktívne pomôcť.

3. Nechám sa otestovať spoločne s kolegami z  ministerstva zdravotníctva.

4. Vedecké štúdie potvrdili, že ochorenie covid-19 je infekčnejšie ako chrípka. Počty hospitalizovaných pacientov takisto preukazujú, že priebeh ochorenia, predovšetkým u zraniteľných skupín, je komplikovanejší a pacienti môžu aj zomrieť.  S ochorením covid-19 sa treba naučiť v spoločnosti žiť, avšak je potrebné mať pred ním pokoru.

Peter Sabaka,
lekár, Infekčná klinika Univerzitnej nemocnice v Bratislave

1. Veľmi si prajem, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top