Zomrel aktivista Sunao Cuboi, ktorý prežil zhodenie atómovej bomby na Hirošimu

Podľa organizácie Nihon Hidankyo, zastupujúcej obete zhodenia atómových bômb na japonské mestá Hirošima a Nagasaki, Sunao Cuboi zomrel v sobotu na následky anémie.

V momente jadrového útoku na Hirošimu zo 6. augusta 1945 bol Cuboi na ceste do školy. „Utrpel som popáleniny na celom tele,“ povedal pre agentúru AFP v roku 2016. „Nahý som sa… snažil utekať zhruba tri hodiny, ale napokon som už nemal síl,“ dodal. Podľa svojich slov potom kamienkom napísal na zem odkaz: „Tu zomrel Cuboi“. Následne stratil vedomie a prebral sa až o niekoľko týždňov.

Neskôr sa u neho vyvinula rakovina a iné choroby. Sunao Cuboi roky zastupoval ľudí, ktorí prežili výbuch atómovej bomby, a stal sa celoživotným bojovníkom za svet bez jadrových zbraní.

Spoločne s niekoľkými ďalšími preživšími sa Cuboi v máji 2016 stretol s vtedajším prezidentom Spojených štátov Barackom Obamom. Ten vtedy ako prvý úradujúci prezident USA od roku 1945 navštívil Hirošimu, na ktorú na konci druhej svetovej vojny americké letectvo zhodilo atómovú bombu.

Útok na Hirošimu si vyžiadal približne 140-tisíc životov; mnohé z obetí zomreli okamžite a ďalšie v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov – trpeli chorobou z ožiarenia, ťažkými popáleninami a ďalšími vážnymi zraneniami a zdravotnými komplikáciami.

O tri dni, 9. augusta 1945, zhodili Spojené štáty druhú atómovú bombu, na mesto Nagasaki, kde zahynulo 74-tisíc ľudí. Japonsko, ktoré dovtedy odmietalo ukončiť vojenské operácie, následne 15. augusta 1945 oznámilo svoju bezpodmienečnú kapituláciu.

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top