Bratislavské rožky sú staršie, ako sme si mysleli, tajný recept neexistoval, vraví zakladateľ združenia Bratislavské rožky

Bratislavské rožky nie sú iba obyčajným pečivom, dlho boli aj symbolom mesta. Občianske združenie Bratislavské rožky, ktoré založili v roku 2010 a venuje sa minulosti hlavného mesta, pracuje na tom, aby sa bratislavské rožky mohli vrátiť do tejto svojej tradičnej pozície. Jeden zo zakladateľov spolku, Sándor Papp ml. napísal knihu o príbehu bratislavských rožkov, v ktorej odhaľuje, kedy sa začali vyrábať, za akých podmienok ich piekli a ako sa ich tradícia obnovila.

Maďarskú verziu rozhovoru si môžete vypočuť v rámci projektu Denníka N Pozsonyi podcast.

Pamätáte si, kedy ste prvýkrát ochutnali bratislavské rožky?

Neviem úplne presne, ale keď som bol dieťa, moji starí rodičia piekli makové a orechové, krehké bajgle, ale vtedy som ešte nevedel, že ide o bratislavské rožky. Uvedomil som si to až vtedy, keď som sa začal venovať minulosti Bratislavy a čítal som články v tejto téme v Bratislavských novinách z 90. rokov. Vtedy som objavil aj prekrásne pohľadnice o bratislavských rožkoch vo veľkých pohľadnicových albumoch. Venujem sa tejto téme už asi pätnásť rokov.

Vo vašej novej knihe, ktorej spoluautorom je Július Cmorej, odhalíte jednu rozšírenú dezinformáciu ohľadom pôvodu bratislavských rožkov. Kedy vlastne začali vyrábať toto pečivo v Bratislave a ako ste sa dopracovali k jeho skutočnému príbehu?

Nedá sa presne povedať, kedy začali piecť bratislavské rožky. Vieme však, že slávni pekárski majstri v roku 1899 oslavovali 300. výročie bratislavských rožkov a v mestskom archíve sa nachádza prvá písomná zmienka bratislavských podkovičiek, teda bajglov, v dokumente bratislavského pekárskeho cechu z roku 1599. V Bratislave bola rozšírená dezinformácia, že Scheuermann, ktorý mal svoju pekáreň na dnešnom Hviezdoslavovom námestí, vyložil prvé bratislavské rožky do svojho výkladu na Mikuláša v roku 1785.

Zdroj – archív S. P.

Toto teda nie je pravda?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ste predplatiteľom?

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne

Scroll to Top