Limit počtu nových nakazených, ktorý určuje, kedy sa zatvárajú prevádzky, je prísnejší

Keď premiér v pondelok vymenoval obmedzenia fungovania spoločnosti, ktoré od stredy rušia alebo zmiernia, oznámil tiež, že sa sprísni limit, po ktorého prekročení sa bude život v krajine znova obmedzovať.

Ide znova o parameter vychádzajúci z počtov ľudí, ktorí mali pozitívne testy na COVID-19 v poslednom týždni, pričom sa nezarátavajú ľudia v štátom organizovaných karanténach. Z týchto siedmich čísel sa vyberie stredná hodnota, takzvaný kĺzavý medián.

Aktuálne je to však ešte viac zamotané, pretože Úrad verejného zdravotníctva hovorí, že záväzné je už len číslo, pri ktorom sa opatrenia pritvrdzujú. Niečo ako automatický nárok verejnosti na prechod do vyššej fázy by už teda podľa nich byť nemal.

Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík si tú istú dohodu z pondelka vysvetľuje trochu inak. Automat je podľa neho ďalej stanovený aj pre sprísňovanie, aj pre uvoľňovanie, len sa limity sprísnili.

Ešte raz a konkrétne: Ak bude kĺzavý medián nových potvrdených prípadov menší ako 30, malo by sa podľa Mistríka z obmedzení života znova uberať. Podľa stanoviska Úradu verejného zdravotníctva to však automatické nebude.

Zhodujú sa len, že ak kĺzavý medián aspoň raz prekročí hodnotu 50, krízový štáb by mal znova podmienky ochrany pred chorobou sprísniť.

Doteraz boli tieto hodnoty nastavené menej prísne. (Pôvodne bola hodnota na to, aby sme mohli prejsť do ďalšej fázy, 100. Teda, ak bol kĺzavý medián nižší ako sto, mohli sme prejsť do vyššej fázy, a teda otvoriť ďalšie prevádzky a služby. Pri hodnotách od sto do 150 by sa nič neotváralo, ale ani nezatváralo. Ak by kĺzavý medián bol vyšší ako 150, tak by vláda a odborníci zvážili zatváranie prevádzok a sprísnenie opatrení.)

Viac otvorených prevádzok, vyššie riziko

Člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík vysvetľuje, prečo sa limity teraz sprísnili.

„Pri prvom nastavovaní prahových hraníc sme vychádzali z aktuálnej hodnoty kĺzavého mediánu, ktorý mal 22. apríla hodnotu 43,“ opisuje vedec, ktorý spolu s ďalšími odborníkmi bol pri vytváraní pravidiel na uvoľňovanie a sprísňovanie obmedzení.

„Aby hranice

Pokračovať v čítaní – zdroj článku

Príspevky z rovnakej kategórie:

    Nenašli sa žiadne